Haberler

Endonezya 2019’da jeotermal kapasiteye ek olarak 185 MW bekliyor

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 31 Tem 2019

Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Lumut Balai, Muara Laboh, Sorik Marapi ve Sokoria santralleri tarafından, 2019 yılının sonuna kadar, 185 MW'lık yeni jeotermal enerji üretim kapasitesinin eklenmesini bekliyor.

Toplam 185 megawatt kapasiteli dört jeotermal enerji santralinin (PLTP), 2019’un sonuna kadar ticari faaliyetlere başlaması hedefleniyor.

Bu dört santral, PT Pertamina Jeotermal Enerji (PGE) tarafından işletilen ve Güney Sumatra’da bulunan 55 MW kapasiteli Lumut Balai Ünite 1 PLTP, Batı Sumatra’da PT Supreme Energy tarafından işletilen, 80 MW kapasiteli Muara Laboh Ünite 1 PLTP, Kuzey Sumatra’da PT Sorik Merapi Jeotermal Enerji tarafından işletilen 45 MW kapasiteye sahip Sorik Merapi 1 PLTP ve PT Sokoria Jeotermal Endonezya tarafından işletilen 5 MW kapasiteye sahip Sokoria 1 PLTP.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Jeotermal Enerji Müdürü Ida Nuryatin Finahari, kendisinin, özellikle jeotermal enerji olmak üzere yeni bir yenilenebilir enerji karmasını (EBT) artırmaya devam ettiğini söyledi.

2018’de ticari işletmeye geçen 110 MW ve 30 MW kapasiteli sadece iki jeotermal santral (Sarulla PLTP Ünite 3 ve Karaha PLTP) vardı.

Yapım aşamasında olan bazı jeotermal santraller için işletmeye geçiş tarihinin teşvik edilmesinin yanı sıra, ESDM Bakanlığı da araştırma döneminde tamamlanan WKP çalışmasının gerçekleştirilmesini teşvik etti. En son Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı, PGE’den WKP Kotamobagu’yu yönetme önerisini bekliyor.

13-15 Ağustos 2019 tarihlerinde 7. Endonezya Uluslararası Jeotermal Konferansı ve Sergisi’nde Jakarta’dan bir rapor sunulacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy