Haberler

Endonezya bu yıl 95 MW daha jeotermal kapasite eklemeyi planlıyor

Sorik Marapi proje sahası, Endonezya (kaynak: KS Orka)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 18 Eki 2018

Endonezya’da, 2018 sonunda, Pertamina Jeotermal Enerji'nin 55 MW'lık Lumut Balai Ünite – 1’i ve 40 MW'lık Sorik Marapi jeotermal enerji santralinin eklenmesi ile jeotermal kapasitede 95 MW’lık bir artış öngörülmektedir.

Endonezya’da jeotermal enerji üretim kurulu kapasitesinin, bu yılın sonuna kadar 95 MW artması beklenmekte. Artış, 2018’in dördüncü çeyreğinde faaliyete geçecek iki projeden gelecek.

Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı (ESDM)’nın Yenilenebilir Enerji ve Enerji Koruma (EBTKE) Müdürlüğü Jeotermal Direktörü Ida Nuryatin Finahari, geçtiğimiz Eylül ayına kadar Endonezya’da PLTP’nin kurulu kapasitesinin 1.948.5 MW olarak kaydedildiğini ve kapasitenin bu yılın sonuna kadar artacağını belirtti.

Endonezya’da yayımlanan Investor Daily yayınına gönderdiği kısa mesajda “Plan Aralık ayında 95 MW artış olmasıdır” dedi.

Bu ek kapasitenin iki jeotermal projeden geleceği söylenmektedir. İlk proje, PT Pertamina Geothermal Energi tarafından geliştirilen 55 MW kapasiteli Lumut Balai Ünite 1’in jeotermal enerji santralidir. İkincisi ise, PT Sorik Marapi Jeotermal Enerji tarafından geliştirilen 40 MW Sorik Marapi jeotermal enerji santralidir. Böylece, yılın sonunda, ulusal jeotermal enerji üretim kapasitesi 2,043,5 MW olacaktır.

2,043.5 MW kapasite ile Endonezya, küresel jeotermal ülkeler sıralamasında Filipinler’in üzerinde yer almaya devam edecektir. Filipinler, bugün 1.870 MW’lık bir jeotermal enerji üretim kapasitesine sahiptir. Ancak, ESDM Bakanlığı’nın yol haritasına göre kapasitede artış beklenmektedir.

Jeotermal enerji santrallerinin kurulu gücü 2021 yılında 3,559.5 MW’a ulaşmayı hedeflemektedir. Bu hedef, Endonezya’yı güncel kurulu güç verisini göz önüne aldığımızda, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) üzerine yerleştirebilir. 3,450 MW kurulu gücü ile ABD dünya sıralamasında lider durumundandır. Endonezya’nın ABD’yi geçmesi, ABD’nin jeotermal enerji santrallerinin kapasitesini artırmadığı varsayımına dayanmaktadır.

Jeotermal enerji santrallerinin kapasitesinin 2025 yılına kadar 7.200 MW’a ulaşması öngörülmektedir. Bu, yenilenebilir enerji kaynaklarının, enerji karışımında hedeflenen %23 payına ulaşmak demek. Bir jeotermal projenin tamamlanma sürecinin yaklaşık 7 yıl sürmesi varsayımı ile 2019’dan sonra işletmeye alınacak santraller, hedefe ulaşmada oldukça önemli olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy