Haberler

Endonezya, devam eden tarife müzakereleri nedeniyle jeotermal saha ihalelerini erteledi

Doğu Java Dağları (kaynak: flickr / TidalPush, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 Nis 2019

PLN ile ön işlem anlaşması yapılmadığından Endonezya, bu yıl mayıs ayına kadar beş jeotermal çalışma alanı için planlanmış ihaleyi erteliyor.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı’nın (ESDM Yeni ve Yenilenebilir Enerji ve Enerjinin Korunması Genel Müdürlüğü (EBTKE) beş Jeotermal Çalışma Alanının (WKP) açık artırmasını erteledi.

Bu ay için planlanan açık artırma Mayıs’a ötelendi. Geçen hafta yerel haber yayın organı KataData’ya verdiği demeçte EBTKE Jeotermal Genel Müdürü Ida Nuryatin Finahari, açık artırma planının ertelendiğini, çünkü PLN’den gelen işlem öncesi sözleşmenin (PTA) hala beklenildiğini belirtti.

PLN İşletme Direktörü Djoko Rahardjo, “Fiyatların PLN’nin sunduğundan daha yüksek olmasını istiyorlar. Tarife pahalı ise, açık artırmaya ihtiyaç duymaz,”açıklamasında bulundu.

PTA, bir WKP açık artırma şartıdır. PTA’ya duyulan ihtiyaç, PLN’nin, WKP açık artırmasını kazanan özel elektrik üreticileri (IPP) tarafından üretilen elektriği satın alacak olmasından kaynaklanmaktadır. PTA’da bir elektrik tarife planı oluşturulacaktır. Ida, tarife düzenini onaylayamadığını belirtti.

Ancak, daha önce, planın sürgülü bir ölçek olduğunu söyledi. Bu programla, elektrik tarifeleri üretim miktarının ardından dinamik olacak. Tarife oranı PLN tarafından belirlenmekte.

“Öyleyse, örneğin 0-10 MW fiyatı çok fazla, o zaman üretim 10-20 MW’a yükselirse fiyat değişir” açıklamasını sözlerine ekledi.

Doğu Java Bölge İş Direktörü, Bali ve Nusa Tenggara PLN Djoko Rahardjo Abumanan, bir PTA taslağı hazırladığını açıkladı, ancak “elektrik tarifeleri Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile hala görüşülüyor. Ona göre, tarife müzakereleri zordur, eğer tarife pahalı olursa açık artırmaya ihtiyaç duyulmaz” dedi.

Açık artırma yapılacak beş WKP, 66 MW kapasiteli Sulawesi’deki Laniea, Doğu Nusa Tenggara’daki (NTT) 100 MW kapasiteli Sembulan, Kuzey Maluku’daki 85 MW kapasiteli Telaga Ranu’dur. Doğu Java’da 50 MW kapasiteli Gunung Wilis ve Batı Java’da 10 MW kapasiteli WKP Gunung Galunggung.

Kaynak: ThinkGeoEnergy