Haberler

Endonezya Maliye Bakanı Jeotermal Enerjinin büyük rolünü vurguladı

Sri Mulyani Indrawati , Maliye Bakanı, Endonezya (kaynak: Instagram/ smindrawati)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 11 Eyl 2018

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, Jeotermal Enerjinin, Enerji üretimi için fosil yakıt ithalatını nasıl azaltabileceğine değindi.

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati  6. Endonezya Uluslararası Jeotermal Kongre ve Fuarı’nın açılış konuşmasında, Jeotermal enerjinin Endonezya’da ekonomik büyümesini destekleyen önemli rolünün altını çizdi. Jeotermal Enerjinin, Enerji üretimi için fosil yakıt ithalatını nasıl azaltabileceğine değindi.

Daha önceki görevlerinde, Sri Mulyani Indrawati, Dünya Bankası’nın dünya genelindeki operasyonlarından sorumlu Müdür ve CEO olarak görev yapmıştır.

Bakan sözlerine, Endonezya’daki mevcut ekonomik büyüme düzeyinin çok yüksek olduğuna dair iyimserliğini dile getirerek başladı. Bakan; Endonezya’nın daha iyi ve sürdürülebilir bir şekilde enerji üretebilmesi için, Endonezya’nın enerji kaynaklarını çeşitlendirilmesinin öneminin altını çizdi.
Sri Mulyani Indrawati, “Güçlü bir ekonomiye sahip olmak için Endonezya’nın alternatif bir enerji kaynağına ihtiyacı var” dedi.

Jeotermal, Endonezya’da büyük potansiyele sahip alternatif bir enerji kaynağıdır. İzlanda ülkesinin yaşadığı krizin deneyimlerinden çok şey öğrenebiliriz dedi.
“İzlanda, ödemeler dengesi yüksek petrol ithalatı nedeniyle yüksek bir açık verene kadar petrole çok bağımlı  olmuştu ve sonra  İzlanda petrol kullanmayı bırakıp yerini jeotermal enerjiyle değiştirdi” diye açıkladı.
Maliye Bakanı, Endonezya’nın stratejisini değiştirerek bütün yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinin hızlandırabileceğini söyledi. Sri Mulyani Indrawati, “Gelecekte jeotermal büyük bir enerji kaynağı olabilir ya da en azından enerji üretiminde büyük bir pay alabilir” dedi.

PT. Geo Dipa Energi Maliye Bakanlığı tarafından sahip olunan devlet şirketinin, enerji kaynaklarının geliştirilmesine ve başta geleceğe sürdürülebilir alternatif enerji yaratabilenler olmak üzere çeşitli projelerin hızlandırılmasına ve enerji kaynaklarının güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olacağına inanılmaktadır.

Bakan, “Bunun sadece çevre için değil aynı zamanda Endonezya ekonomisi için de iyi olduğundan eminim” sonucuna vardı.

Kaynak: Thinkgeoenergy