Haberler

Endonezya, Mount Lawu’nun jeotermal çalışma alanını tekrar ihaleye açıyor

Mount Gunung Lawu, Indonesia (source: flickr/ sakuntala_stei, creative commons)
Eren Günüç 25 Ağu 2017

Hükümet, Pertamina Jeotermal Enerjisi projede çalışmaya başlamadığı ve bölgeyi hükümete geri gönderdikten sonra Endonezya'daki Karanganyar'da bulunan Gunung Lawu Dağı'nın jeotermal çalışma alanını yeniden ihale etmeyi planlıyor.

Endonezya Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı’nın (ESDM) Endonezya’daki Karanganyar’daki Mount Lawu’daki jeotermal keşif projesini tekrar ihale etmesi bekleniyor.

Yerel topluluğun muhalefetine rağmen, projenin ilerlemesi bekleniyor.

Bu ayın başında, Muhammadiyah Surakarta Üniversitesi (UMS) öğrencilerine kamuya açık bir ders verdikten sonra, Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanı (ESDM) Ignasius Jonan tarafından ortaya atıldı.

Bağımsızlık ve Ulusal Enerji Sürdürülebilirliği konusundaki genel konferansa UMS Rektörü Sofyan Anif ve yüzlerce öğrenci ve öğretim görevlisi katıldı. Jonan’a göre, Gunung Lawu’daki jeotermal kalkınma projesi daha önce teklifi kazanan şirket proje üzerinde çalışmaya başlayamadığı için tekrar ihale açılması gerekiyor.

“Şirket mali etkenlerden dolayı ya da teknik yetersizlik yüzünden durdu ve [çalışma alanını] hükümete geri döndürdü” dedi.

Bunun için devam eden Jonan, hükümetin iki seçeneği vardır: [çalışma alanının yeniden ihale edilmesi] veya projenin PT PLN tarafından geliştirilmesine izin verilmesi. Mount Lawu’daki planlanan jeotermal proje geliştirme konusundaki Karanganyar’daki yerel muhalefet hakkındaki sorularını yanıtlayan Jonan, yerel destek sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

“Jeotermal gelişimin etkileri ve faydaları konusunda topluluğa sosyalleşin” dedi.

Bildirildiğine göre, Gunung Lawu’daki jeotermal keşif projesinin ihalesi PT Pertamina Jeotermal Enerjisi (PGE) tarafından yapıldı. Başlangıçta, projenin çalışması 2017’de başlamıştır. Mount Lawu’nun Çalışma Alanı’nda 165 MW’lık bir elektrik üretim kapasitesi potansiyeline sahiptir.

Su temini, dini ve Gunung Lawu kültürüne yönelik korku nedeniyle proje yerel halk tarafından eleştirildi.

Kaynak: Solopos, ThinkGeoEnergy aracılığıyla