Haberler

Endonezya ve Hollanda hükümetleri jeotermal çalışma ve eğitim programı planlıyor

Jakarta, Endonezya (kaynak: flickr/ Charles Erbianco, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Şub 2019

Endonezya’nın iddialı jeotermal gelişim hedeflerini gerçekleştirmek adına, Endonezya ve Hollanda hükümeti yeni bir işbirliğini çerçevesinde, 10.000'den fazla kalifiye işçiye ihtiyacını karşılamak için bir çalışma ve eğitim programı planlıyor.

Ulusal Kalkınma Planlama / Ulusal Kalkınma Planlama Ajansı (Bappenas) jeotermal enerji sektöründeki İnsan Kaynaklarını (İK) güçlendirmek için Hollanda hükümeti ile birlikte çalışacak. İşbirliği şekli, Endonezya halkı için jeotermal enerji etüdü ve eğitim programı oluşturulmasını içermektedir.

Bakan Bambang Brodjonegoro, Endonezya’nın jeotermal enerji potansiyelini değerlendirmesi için 10,000 kalifiye işçiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Ulusal Orta Vadeli Kalkınma Planı (RPJMN) çerçevesinde, Jeotermal Elektrik Santrali (PLTP) için hedef, mevcut 1.949 MW olan kurulu gücü 7.500 MW’ta yükseltmek.

Jakarta’da açıklamalarda bulan Bakan Bambang Brodjonegoro “Hala uzmanlığımız yok. Jeotermal ile ilgili alanları olan üniversiteler çok fazla değil” dedi.

Jeotermal enerjiyi geliştirmeye yönelik başka bir çaba da, araştırmanın yatırım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan teşvikler sağlamaktır. Bu teşviklerin gerekliliği, jeotermal arama çalışmalarının yüksek yatırım ve risk fonları gerektirmesindendir.

Bu teşvikle elektriğin PT Perusahaan Listrik Negara’ya (PLN) (Persero) satılması yatırım maliyetlerini karşılayabilir. Bambang “Koşabilmek için önce arama için teşvikler olmalı. Çünkü jeotermal enerjiyi geliştirmenin faydaları yeterli değil”dedi.

Oldukça yüksek jeotermal potansiyele sahip olan Endonezya, potansiyelinin yalnızca % 7’sini kullanmaktadır.

Bu arada, Filipinler, İtalya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler jeotermal enerji potansiyellerinin % 30’unu kullanmaktalar. Bambang “Bu durum jeotermal kaynaklarımızı % 30’a kadar kullanmayı planlamamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy