Haberler

Enel Green Power, sera operasyonlarında jeotermal ısı satışlarını genişletiyor

Floriamata Sera, Italya (kaynak: Floriamata)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Şub 2019

Enel Green Power, Toskana / İtalya'daki büyük çiçekçilik şirketi dell'Amiata of Floramiata ile jeotermal ısı tedarik anlaşması yaptı.    Bu anlaşma, Piancastagnaio'da yeni bir jeotermal merkezi ısıtma sistemi gibi jeotermal ısıya yapılan vurguların bir parçası olarak görünmektedir.

Bu haftanın başlarında, Enel Green Power’ın Jeotermal Müdürü Luigi Parisi ve Floramiata Genel Müdürü Marco Cappellini, Enel Green Power tarafından büyük çiçekçilik şirketi dell’Amiata’ya yapılan ısıtma tedarik anlaşması çerçevesinde önemli bir anlaşma imzaladı.

Ayrıca, Piancastagnaio Luigi Vagaggini belediye başkanı tarafından da imzalanan yeni anlaşma, yıllık 150.000 MWh’lık termal tedariki için 25.000 MWh’lık termik ek ile avantajlı fiyatlarla  (aynı koşullar altında yılda toplam 175.000 MWh ısıl enerji için fosil yakıtların maliyetinden yaklaşık 10 kat daha az) mevcut bir anlaşmayı genişletti.  Bu anlaşma, Floramiata’nın son birkaç yıldır sürdürdüğü üretim ve istihdam açısından gelişme ve büyüme politikasını sürdürmesine olanak sağlayacaktır. Yeni anlaşmanın imzalanması sırasında Massel Montemaggi ve Enel için Emiliano Maratea ve Floramiata Enrico Barcella’nın direktörü de vardı.

27 hektardan fazla ısıtmalı seranın bulunduğu Floramiata, 100’den fazla çalışanı ile sürekli büyüyen mevsimlik personelin yanı sıra, üretim kapasitesini genişletebilecek ve artıracak Avrupa’nın en büyük komplekslerinden biridir.

Bu anlaşma Piancastagnaio Belediye İdaresi, Enel Green Power, Co.Svi.G. arasındaki işbirliği bağlamında, tüm Amiata bölgesi için önemli bir anlaşmadır.

Genel olarak, Floramiata seralarının jeotermal ısı ile ısıtılması, yılda yaklaşık 50.000 ton karbondioksit tasarrufu sağlar. Ayrıca, Piancastagnaio’da, Ekim 2017’de Enel Green Power ile Belediye İdaresi arasında imzalanan anlaşma sayesinde, belediye başkentinde konut ısıtması yapılması sağlanmış ve Casa del Corto’da ise yaklaşık 15  yeni ünite inşaat yapılması eklenmiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy