Haberler

Eski maden ocakları, Nevada’da jeotermal enerji gelişimi için fırsatlar sağlayabilir

Nevada, kapıtlmış maden altyapısı (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 19 Kas 2018

Nevada'da seçmenler hükümeti %50 yenilenebilir enerji hedefine doğru iterken, yeni araştırmalar, eski madenlerin ve diğer endüstriyel alanların jeotermalin yanı sıra güneş ve rüzgarın gelişimine de olanak sağlayabileceğini gösteriyor.

Nevada Eyaletindeki seçmenlerin somut yenilenebilir enerji hedeflerine ilişkin taleplerine yönelik yeni bir kararı ile, Las Vegas Review-Journal’ın yakın tarihli bir makalesi, devletin bu hedefleri araziler üzerinde etki yaratmadan nasıl karşılayabileceğine bakıyor.

Nature Conservancy ve Rocky Mountain Institute tarafından hazırlanan rapora göre, eski maden ocakları ve diğer sanayi tesisleri yeni güneş, rüzgar ve jeotermal tesislere uyum sağlayabilir. ABD Çevre Koruma Ajansı’nın Nevada’daki brownfield (kahverengi alan) sahalarının verilerine dayanan Rocky Mountain Institute, halihazırda tahrip edilmiş olan ve yenilenebilir enerji gelişimi için kullanılabilecek 2,8 milyon hektarlık bir arazi tespit etti.

Las Vegas Review analistlerine göre belirlenen arazi, yeni yeşil enerji standardının yaklaşık üçte birini karşılayabilecek potansiyele sahip.

Birçok kahverengi alan (brownfield: yıllar önce oluşturulmuş ancak artık kullanılmayan alanlar), yenilenebilir enerji için gerekli yollara ve iletim hatlarına; başka bir deyişle gerekli altyapıya şimdiden sahip.

Güney Nevada Doğa Koruma Direktörü John Zablocki’ye göre belirlenen arazi, Nevada’nın temiz enerji hedeflerine ulaşması için büyük bir fırsat sunuyor, ancak, engelleri yıkmak için odaklanmış bir politika çalışması gerektiriyor.

Grubun çalışmalarına dayanarak, Nevada İdari Yasası “yenilenebilir enerji geliştirme ve depolama”için kabul edilebilir post-prodüksiyon kullanımına ilişkin kapanmış maden işletmelerini listelemektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy