Haberler

Etiyopya’da enerji alım anlaşmalarını sonuçlandıran iki jeotermal proje

Addis Ababa, Ethiopia (Source: Flickr, CC, By: neiljs)
Eren Günüç 18 Ara 2017

Uzun zamandan beri gayret sarf eden iki jeotermal proje Corbetti ve Tulu Moye'nin Etiyopya'daki elektrik satın alım sözleşmelerinin güvence altına alınması şimdi imzalar bekleniyor.

Gerçek imzanın yarın Etiyopya’nın Addis Ababa kentinde gerçekleşmesi beklenirken, devlet yardımcısının Etiyopya Elektrik Enerjisi’nin özel IPPS ile iki adet elektrik alım anlaşması imzalaması haberleri yayınlandı.

Projeler Corbetti projesi ve Etiyopya’nın Oromia kentindeki Tulu Moye projesidir.

Anlaşmanın ortakları Corbetti Geothermal ve Reykjavik Geothermal’dir. PPA’nın imzalanması yıllar içinde birkaç kez ertelendi, ancak şimdi başarılmış gibi görünüyor.

Corbetti projesi, 2 milyar dolara kadar tahmini yatırım hacmi ile 500 MW’a kadar bir gelişme bekliyor. Proje ilk başta Reykjavik Geothermal tarafından geliştirildi ve şu anda iki büyük yatırımcı Berkley Energy ve Iceland Drilling ile birlikte. Doğu Arsi Bölgesindeki Addis Ababa’nın 270 km güney doğusunda.

Shalla Woreda, Corbetti Kebele. RG, Corbetti Geotermal Plc, Berkley Energy yüzde 53.5 ve Iceland Drillig yüzde 18 hisseye sahip. Corbetti Jeothermal, Afrika Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası da dahil olmak üzere büyük uluslararası finans kuruluşlarından kaynak temin etti. Corbetti jeotermal projesinin arkasında ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden birçok kamu ve özel yatırımcı bulunmaktadır. Proje ayrıca USA Power Africa Girişimi tarafından desteklenmektedir.

Etiyopya Elektrik Enerjisi Kurumu, Salı günü Tulu Moye jeotermal enerji santrali projesinin ikinci sözleşmesini RG ile imzalayacak. RG, Etiyopya hükümeti ile enerji satın alma anlaşması imzalayan ilk bağımsız enerji üreticisi şirkettir.

Yarın imzalardan sonra (19 Aralık 2017) konuyla ilgili ayrıntılı olarak rapor vereceğiz.

Kaynak: The Reporter Ethiopia, ThinkGeoEnergy aracılığıyla