Haberler

Exergy ve Nidec stratejik işbirliğinde geliştirilen jeneratör, Türk malı sertifikası almayı başardı

Exergy İzmir, Türkiye
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 5 Kas 2018

İtalyan Exergy ile çok uluslu Nidec ASI işbirliği ile gerçekleşen özenli çalışma, yerli jeneratör üretiminde Türk Malı sertfikası tescili ile başarıyla sonuçlandı. Bu ilk Türk Malı jeneratör, Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde kullanılacak.

Jeotermal dahil yenilenebilir kanyaklardan elektrik üreten Organik Rankine Çevrimli elektrik santrali tedarikinde lider olan İtalyan firma Exergy ve elektrik motorlarda uzmanlaşmış lider bir mühendislik ve üretim şirketi olan Nidec ASI, işbirliği içerisinde tamamladıkları çalışmalarıyla, yerli jeneratör üretiminde Türk Malı sertifikası almayı başardılar.

31 Ekim’de bakanlık temsilcileri ve projeye dahil olan diğer paydaşlarla İstanbul’da kutlanan başarılı çalışma, harcanan yoğun mesailer sonucu 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Proje sürecine yerel tedarikçilerin yanı sıra uluslararası kalite standardı kontrolü ve ISO17065 kalite sertifikası alınması için de akredite üçüncü parti danışmanlık şirketi dahil edildi. Türk Malı sertifikası, jeneratörde elde edilen yüzde 60’lık yerlilik oranı katma değeriyle alındı.

Nidec ASI tarafından tasarlanan ve Türkiye pazarında ilk kez üretilen Türk Malı jeneratör, Kipaş Holding grubunun bir parçası olan EXERGY müşterisi Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde görev yapacak.

İlave yerli katkı sayesinde EXERGY müşterileri, 10.5 USDcent/kWsaat’lik mevcut baz ilave tarifenin üzerine yerli türbin, egzoz, hız kontrol ve yağlama sistemleri kullanımı teşviki olan 1.3 USDcent/kWsaat’e ek olarak 0.7 USDcent/kWsaat’lik daha teşvik alabilecekler. Böylece EXERGY tarafından kurulan enerji santrallerinde sağlanan yerli katkı teşvikleriyle müşterilerin gelirlerinde yüzde 19’luk bir artış sağlanmış olacak.

Exergy CEO’su Claudio Spadacini konuya ilişkin olarak, “2014 yılındaki kuruluşundan bu yana EXERGY Türkiye, ileri teknolojileri rekabetçi şartlarda sunmak üzere yoğun bir şekilde çalışıyor. 2015 yılında kendimize ait Radyal Dış Çıkışlı Turbini ile elde ettiğimiz Türk Malı sertifikasına ilave olarak ulaştığımız bu ikinci başarı, bir yandan EXERGY’nin yerel pazarlardaki ihtiyaçları anlaması ve ihtiyacı karşılayacak ürünleri sunma konusundaki başarısını ve yeteneklerini kanıtlarken ayrıca teknolojimizin esnekliğini ve üretim süreçlerinde farklı şartlara hızlı adaptasyon yeteneğimizi da kanıtlıyor. Pazardaki bazı oyuncular, jeneratörde yerlilik sertifikası için konulan kriterlerin karşılanamayacağı konusunda olumsuz yorumlarda bulundular. Ancak bunlar ağırlıklı olarak karşılanması gereken kriterlerin ve standartların zorlu olmasından ve yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamalarından kaynaklanıyordu. Değerli ortağımız NIDEC’in çabaları, adanmışlığı ve imkanları sayesinde birlikte çalışarak bir ekip olduk ve zorlukların üstesinden gelerek istediğimiz sonuca ulaştık.” açıklamalarında bulundu.

Sözlerine “Tüm bu nedenlerle elde ettiğimiz başarıdan büyük gurur duyuyoruz” diyerek devam eden Spadacini, “Artık pazarda mevcut ve potansiyel müşterilerimize bu imkanı sunabilen tek şirket olduk. Elbette müşterimiz Kiper’e de bize Türk Malı jeneratör konusunda duydukları güven nedeniyle teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Nidec ASI Motor & Jeneratör Operasyonları Direktörü Stefano Zecchinato, “Müşterilerinin beklentilerini karşılamak üzere Exergy ile yürüttüğümüz bu projenin sonucundan son derece memnunuz. Bu bizim, müşterilerimizle yan yana terzi usulü tasarımlarla çözüm üretme noktasındaki yaklaşımımızı bir kez daha gözler önüne serdi. Teknolojimiz ve bilgimiz sayesinde müşterilerimize özel çözümler üretme konusunda eşsiz yeteneklere sahibiz. Gerçekten de amacımız, müşterilerimizin büyümesine yardımcı olmak. Böylece biz de onlarla büyüyoruz” dedi.

Kaynak: ST Elektrik-Enerji Dergisi