Haberler

Filipinler, yenilenebilir enerji kapasitesini ikiye katlama şansını değerlendiremedi.

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 23 Tem 2018

Senatör Legarda, 2008 yılında çıkarılan Yenilenebilir Enerji yasasının amacının kömür tüketimi ve dolaylı olarak ithalatının azaltılması olduğunu, Yenilenebilir Enerji yasasının kabulünden bu yana geçen 11 sene boyunca yenilenebilir enerji kapasitesi artırımında her yıl için sadece yüzde 3 lük bir gelişme olduğunu, hali hazırda 2008 yılına göre daha fazla kömür ithalatı yapıldığını belirtti.

Filipinler, yenilenebilir enerji kapasitesini ikiye katlama şansını değerlendiremedi.

Senatör Loren Legarda yaptığı açıklamada, Filipinler ‘in Yenilenebilir Enerji Yasası’ nı meclisten geçirdikten 10 yıl sonra, yenilenebilir enerji kapasitesinin iki katına çıkarılması hedefine ulaşmak için büyük ölçüde başarısız” olduğunu söyledi. Ülke hala büyük ölçüde kömürden yararlandığını belirtti.

Senatör Legarda yenilenebilir enerji konulu bir sempozyum sırasında şu noktalara değindi: Filipinler ‘in Yenilenebilir Enerji Yasası’ nın uygulanmamasının sebebi, yenilenebilir enerji alanının gelişimi için sağlıklı bir pazar geliştirmek ve teşvik etmek için açık ve güçlü bir politik taahhüdün bulunmamasıdır ”dedi.

2008 yılında çıkarılan Yenilenebilir Enerji yasasının amacının kömür tüketimi ve dolaylı olarak ithalatının azaltılması olduğunu hatırlattı ve hali hazırda 2008 yılına göre daha fazla kömür ithalatı yapıldığını belirtti.
Legarda “ ithal edilen yakıta dayanarak enerji ürettiğimiz sürece enerji bağımsızlığımızı talep edemeyiz. Yenilenebilir Enerji’nin, kömür ve fosil yakıtlarından daha ucuz bir yakıt kaynağı olarak değiştirmeye başlayan küresel bir fenomen olduğu gerçeğini benimsemeye istekli olmadıkça, enerji politikalarımız, siyasi taahhüt eksikliğini yansıtarak yatırımcıları uzaklaştıracaktır, Tüm yük halkımız üzerine kalacaktır” dedi.
Legarda ya göre ülke ye ithal edilen kömür miktarı 1989 dan 2015 yılına kadar her yıl ortalama olarak yüzde 12,8 arttı.
Mevcut bilgiler 2005 yılında 3,967 MW olan kömür termik santral kapasitesinin, 2016 yılında yüzde 87 oranında artarak 7,419 MW olduğunu gösteriyor. Dahası 10,423 MW lık kapasiteli kömür termik santral kurulum projeleri de önümüzdeki zamanlarda hayata geçirilmeyi bekliyor.
Legarda Yenilenebilir Enerji yasasının kabulünden bu yana geçen 11 sene boyunca yenilenebilir enerji kapasitesi artırımında her yıl için sadece yüzde 3 lük bir artış olduğunu 2005 yılında 5,226 MW iken 2016 yılında kapasitenin 6,958 MW olduğunu belirtti. Yasa çıkarılırken hedeflenen mevcut yenilenebilir enerji kapasitesini iki katına çıkarma hedefi böylece sağlanamamış oldu dedi.

Kaynak: http://www.manilastandard.net