Haberler

Filipinler’de atıştırmalık üretimini artırmak jeotermal enerji kullanılacak

Cadbury çikolatası (kaynak: flickr / vlad_the_impala, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 24 Nis 2019

Küresel atıştırmalık üreticisi Mondelez, diğerlerinin yanı sıra Oreo çerezleri, Toblerone ve Cadbury çikolatasının aperatif üretimleri için, Filipinler'deki EDC'nin Bacon Manito jeotermal santralinde üretilen elektriği satın alma anlaşması imzaladı.

Manila Standard tarafından bildirildiği üzere, küresel atıştırmalık üreticisi Mondelez International Inc.’in yerel birimi olan Mondelez Philippines, eski Parañaque Şehri Sucat’taki üretim tesisine enerji sağlamak için jeotermal üretici Energy Development Corp.’u seçti.

Anlaşmaya göre EDC, Bicol bölgesindeki 150 MW’lık Bacon-Manito Jeotermal Projesi’nden Mondelez’e yüzde 100 jeotermal enerji sağlayacak.

Mondelez Philippines tesisinin lideri Atul Kulkarni “Gücümüzü yüzde 100 yenilenebilir enerjiden tedarik etmekten gurur duyuyoruz. Şirketimiz için sürdürülebilirlik, dünyamızı ve insanlarını korumaktır. Hepimiz tek bir gezegene bağlıyız. Çevresel ayak izimizi azaltmak için doğal kaynakların akıllı ve sürdürülebilir kullanımı, şimdi her zamankinden daha fazla gerekli. Bu en son girişim, Filipinler’deki diğer sürdürülebilir projelerimizi tamamlıyor” dedi.

Mondelez Filipinler, Filipinliler’e Eden peyniri, Cheez Whiz, Tang toz içecek, Oreo kurabiyeleri, Toblerone ve Cadbury Süt Sütlü çikolata gibi atıştırmalık ürünler sunmakla tanınıyor.

Mondelez, ülkede atıştırmalık lideri olma hedefinin yanı sıra, sorumlu bir işletme olma ve faaliyet gösterdiği topluma katkıda bulunma konusundaki ölçütünü belirlemek istiyor. Küresel olarak, şirket, dünya çapındaki üretimindeki mutlak karbondioksit emisyonlarının 2020 yılına kadar yüzde olarak azaltılmasına ilişkin 2020 sürdürülebilirlik hedeflerini ilan etti.

Kulkarni sözlerine şöyle devam etti: “Sucat tesisinin yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçişi, Mondelez Philippines’in bu amaca ulaşmasına olan katkısıdır. Tesisimizde su israfını azaltmak için biyo-bozunabilir yakıt kaynakları kullanan bir biyo-kütle kazanımız, plastik atıkların geri dönüşümü ve sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamıza katkıda bulunan projeler ve güneş enerjisi sistemleri var.”

EDC iş geliştirme, pazarlama ve ticaret başkanı Marvin Kenneth Bailon, şirketin Mondelez Philippines gibi onlarla aynı değerleri paylaşan global bir şirkete sahip olmaktan onur duyduğunu söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy