Haberler

Filipinler’de kabile, jeotermal faaliyetlerinde EDC’nin telif haklarını kabul etti

Mindanao Filipinler, Apo Dağı'ndaki buhar boruları (kaynak: flickr / penmanila)
Cannur Bozkurt 6 Haz 2019

Filipinler’de yerel kabile, Mindanao Apo Dağı’nda bulunan jeotermal santrallerinin EDC tarafından 25 yıl daha işletilmesini kabul etti.

Bölgeden bildirildiği üzere, yerel kabile liderleri, Filipinler Apo Dağı’nda işletilen jeotermal santrallere ilişkin memnuniyetlerini belirterek, EDC’nin gelecek 25 yıl boyunca işletmeye devam etmesine onay verdi.

Manobo kabilesi, şirketin faaliyetinden dolayı telif hakkı karşılığında, önümüzdeki 25 yıl boyunca veya 2044 yılına kadar bölgede Energy Development Corp.’un (EDC) serbest bölgede ürettiği jeotermal enerjiden ücretsiz olarak yararlanacak.

Ülkenin en yüksek dağının eteklerinde faaliyete devam atme hakkı, bu hafta sonu EDC yetkilileri ve Mt. Ancestral Domain’in Manobo-Apao Descendants’ının liderleri arasında bir mutabakat ile imzalandı.

Madadma, Barangay Ilomavis’te bulunan 52 MW Mindanao (M1GP) ve 54 MW Mindanao 2 (M2GP) santrallerinin yer aldığı alanın üzerinde ataları nedeni ile haklara sahiptir.

Kilovat saat başına 1 centavo

Birkaç yerli halkın, faaliyetlerinin atalarının topraklarının bozulmasına neden olacağından korktuğu için yatırımcıların girişinden nefret ettiği bir bölgede, EDC-Madadma anlaşması ortamı yumuşattı.

Her yıl EDC tarafından üretilen her bir kilovat saatlik jeotermal enerji başına 1 centavo eşdeğeri olan telif, Manobo topluluğunun yaşam koşullarını iyileştirmek için kullanılacak.

Kabile liderleri, telif hakkı üzerindeki anlaşmanın emsalsiz olduğunu ve Manobo’ya bölgedeki yerli halklara geçim sağlama konusunda istikrarlı bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy