Haberler

Fin Jeotermal Isıtma Projesi Zorluklara Rağmen Devam Ediyor

Fin jeotermal ısıtma projesi zorluklara rağmen devam ediyor
Eren Günüç 7 Eyl 2017

Finlandiya, Espoo, Otaniemi'deki benzersiz jeotermal ısıtma pilot projesinde devam ediyor, ancak sondaj maliyeti ileriye dönük ek projeler için zor olabilir.

Finlandiya’daki Espoo, Otaniemi’deki benzersiz jeotermal ısıtma projesi başlangıçtan oldukça ilginç bir projeydi. Sadece böyle bir derin ısıtma projesi için sondaj yapmak oldukça benzersizdir.

Proje yine de bazı güçlüklerle karşılaştı ve planlananlardan daha pahalı hale geldi.

St1 Deep Heat Oy’un Başkanı Jari Suominen, yerel yayın Yle’deki bir makalede “Sondaj maliyetleri, tesisin tüm yatırımının yarısından fazlasını temsil ediyor ve sondaj maliyetleri artık daha da yüksek” dedi.

Orijinal plana göre, tesiste Espoo için bölgesel ısıtmanın yüzde 10’una kadar üretim yapılması planlanıyor. Proje, günümüzde hala doğalgaz ve kömür yakılarak üretilen çoğu alanda daha fazla gelişme için bir katalizör olacaktı. Ancak, mevcut enerji fiyatları ve sondaj teknolojisinin yüksek maliyeti ile, pilot santral ticari açıdan uygun olmayabilir.

Böyle yenilikçi bir projenin geliştirilmesi her zaman zordur ve maliyeti oldukça yüksektir. Ancak bugüne kadar çekiç teknolojisi ile delinen kuyulara 4.500m derinliğine ulaşmasına rağmen, planlandığı gibi 7000 metrenin hedef derinliğine gidip gidemeyeceğine değinmediler. Dolayısıyla proje bitene kadar nihai maliyeti tahmin etmek imkansızdır.

Su çekici teknolojisi kullanan sondaj teknolojisinden kaynaklanıyor. Sondaj çalışmaları Şubat ayında 4,500 metre derinlikte durduruldu. Bu noktada St1 geliştiricisi, hedeflenen derinliğe kadar araştırmaya devam etmek için başka teknolojileri keşfedeceğini açıkladı.

Bu yılın Temmuz ayından bu yana, sondaj daha geleneksel döner sondaj teknolojisi ile devam etti. Uygulamada bu, sondajın hem daha yavaş hem de daha pahalı olduğunu ifade eder.

Suominen, “Bu görev, beklenenden daha zor olabilir, ancak birçok risk bulunduğunu biliyorduk” diyor.

Şimdi sondaj derinliği 5.000 metredir ve daha derinlemesine incelemeye devam etmesi bekleniyor. Zorluklara rağmen, bunun mutlaka santralin üretimi üzerinde radikal bir etkisi yoktur.

St1, ilk sondajı delmeyi sürdürüyor. Yıl sonuna dek, ana kaya içindeki delikteki suyun geçirgenliğini ve ısınmasını belirlemek için deneyler yapılacak. 2018 yılının başında, ikinci bir sondaj açılacak ve böylece Espoo evleri ısıtılacak.

Suominen CEO, “Havluyu burada atmaya gerek yok” diyor.

Suominen’e göre, daha ekonomik ve çabuk su ürünleri yetiştirme henüz tamamen unutulmadı.

“Evet, endüstrinin teknolojik gelişimini izliyoruz ve sondaj teknolojisinin bu gelişime katılıp katılmayacağını merak ediyoruz” dedi.

Kaynak: Yle Uutiset, ThinkGeoEnergy aracılığıyla