Haberler

Finlandiya Otaniemi’de, dünyanın en derin jeotermal ısı kuyularının sondajının son aşamasına başlandı.

Otaniemi, Finlandiya, proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: St1)
Cannur Bozkurt 9 Eyl 2019

Finlandiya'nın Otaniemi kentinde bir ısıtma projesi için en derin jeotermal kuyuların sondajının son aşaması, enerji şirketi St1 tarafından bildirildiğine göre, başlamak üzere.

Bugünkü bir haberde, Fin enerji şirketi St1, eşsiz jeotermal ısı pilot projesinin son delme aşamasının Finlandiya’nın Otaniemi kentinde başlayacağını açıkladı.

İlk 6,4 kilometrelik derin jeotermal ısı kuyusu geçen yıl tamamlandı ve ikinci kuyu akışkan stimülasyonu modelleme sonuçlarını bekleyen 3,3 kilometrelik bir derinliğe ulaştı. İkinci kuyunun kalan kısmı için sondaj planı modellemeye göre belirlendi ve sondaj eylül ayında başlayacak. 2020 yılında tamamlandığında, santral tamamen emisyonsuz ısı üretecek olan dünyanın en derin jeotermal ısı üretim tesisi olacak.

Ağustos ayında sahada sondaj ekipmanı inşa edildi ve diğer hazırlık çalışmaları birkaç hafta devam edecek. Gelecekteki sondaj ve santralin üretim kapasitesi hakkında veri toplamak için sahaya sismolojik ölçüm cihazları monte edilecek. Sondaj çalışmaları 2020 Şubat ayına kadar sürecek.

Sondaj planındaki en önemli kriterler üretim gücü, tesisin beklenen servis ömrü ve kullanım ömrü maliyetleridir. Planda karşı stimülasyon olasılığına da dikkat edilmiştir. Gerekli olduğu takdirde, son hedef derinliğine gelecek yılın başında ulaşıldığı zaman, kuyu sondajı yapıldıktan sonra yaklaşık iki hafta boyunca akışkan stimülasyonu gerçekleştirilecektir. Karşı stimülasyon, geçen yaz tamamlanan başarılı stimülasyondan öğrenilen derslerden faydalanacak ve mikro titreşimlerden kaynaklanabilecek gürültü kusurları en aza indirilecektir.

Sti1, Ground Direktörü Matti Pentti konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Sert Fin granit yatağı üzerine yapılan zorlu pilot projemiz dünya çapında benzersizdir. Tamamlandığında, Otaniemi’deki sanralimiz dünyanın en derin jeotermal ısı üretim tesisi olacak. Amacımız, ilk önce İskandinav ülkelerinde sürdürülebilir ısı üretiminde yeni ve büyük ölçekli emisyonsuz bir alternatif sağlayacak olan konsepti üst seviyeye çıkarmaktır. Projemiz Fin jeoenerji uzmanlığını küresel seviyeye getirdi – hem sondaj, stimülasyon, hem de akışkan analizi açısından.”

Tamamlandığında, Otaniemi jeotermal ısı santrali, Espoo’nun emisyonsuz enerji ile bölgesel ısı ihtiyacının % 10’unu karşılayabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy