Haberler

Finlandiya’daki en derin jeotermal ısıtma projesi stimülasyon aşamasına ulaşıyor

Strada Energy drilling rig on project site in Finland (source: Strada Energy Investor Presentation)
Eren Günüç 14 May 2018

Finlandiyalı enerji şirketi St1, Finlandiya'nın Espoo kenti Otaniemi'deki ilk endüstriyel ölçekli emisyonsuz jeotermal enerji ısıtma tesisini inşa etme projesine yönelik stimülasyon aşamasına geçmiştir.

Fin enerji şirketi St1, Finlandiya’nın ilk endüstriyel ölçekli emisyon içermeyen jeotermal enerji ısıtma tesisini inşa etme projesinin şimdi stimülasyon aşamasına ilerlediğini duyurdu. Pilot proje, iki adet sondaj kuyusunu bir kaç kilometre derinlikte sondaj yaparak, bölge ısıtmasında kullanılmak üzere anakaya ısısını çıkarmaya çalışıyor. Yeraltı jeotermal ısınması için bu sondaj deliklerinden birine aşağı su pompalanacak ve bunun sonucunda oluşan sıcak su diğer sondaj deliğinden çıkarılacaktır. Isıtma tesisi bu ısı ile yerel bölge ısıtma şebekesini besleyecektir. Stimülasyon (uyarma) aşaması, bu sondaj suyunun akışını, altı kilometreden daha uzun bir derinlikte kaya çatlaklarından geçirecek.

St1, 2016 baharında Otaniemi’deki pilot ısıtma tesisi için sondajları açmaya başladı. Hava çekiç teknolojisi, başlangıçta 4.5 kilometre derinliğe kadar sondaj için kullanıldı. İlk sondaj deliğinin Finlandiya’nın sert anakayası içine sondajı, 6 kilometreden daha fazla bir derinliğe ulaşmak için optimize edilmiş bir su darbesi ve konvansiyonel sondaj teknolojisini kullanarak devam etti.

 

Haberin devamı ve daha fazlası için: ThinkGeoEnergy