Haberler

Finlandiya’daki iddialı jeotermal ısıtma projesinin arkasındaki “Yeşil Petrolcü”

Finlandiya, Otaniemi'de proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: St1)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 13 Nis 2019

St1 Deep Heat projesinin beyni olan "Yeşil Petrolcü-Green Oilman" Mika Anttonen, tipik jeotermal kuyulardan daha derin sondaj yaparak daha verimli jeotermal kuyuları geliştirmeyi umuyor.

Jeotermal kuyular tipik olarak yaklaşık 2000 km derinliğe kadar delinir, ancak St1 Derin Isı Projesi, 4 mil derinliğe kadar hedefler belirleyerek sözleşmelere meydan okumaya cesaret etmekte. Bu derinliğe kadar delme fikri bir zamanlar düşünülemez olsa da, bilim adamları ve mühendisler ekibi, bu derinlikte bir kuyunun küçük bir şehri ısıtmak için yeterli ısı üretebileceğine inanıyor.

Finlandiya Espoo’daki iddialı St1 Deep Heat jeotermal ısıtma projesi, milyarder Mika Anttonen tarafından kurulan büyük petrol şirketi St1 tarafından yönetiliyor. Son zamanlarda Barrons.com’da yayınlanan bir makalede, “Green Oilman” markası hakkında bilgi verildi.

Üç ülkede yaklaşık 1.400 servis istasyonu ve yıllık yaklaşık 6 milyar dolarlık satış ile, şirketin jeotermal enerjiden sonra gelmesi dikkat çekici. Kendisi gibi şirketlerin karbon alımlarıyla ilgili daha güçlü kısıtlamalar yapılmasını bile savunuyor ve “fosil yakıt üreticilerinin AB üye ülkeleriyle aynı yenilenebilir enerji standartlarına tutulması gerektiğini” düşünüyor.

Anttonen’e göre bugünün fosil yakıt ihtiyacının % 85’i yenilenebilir enerji ile değiştirilebilir. Şirketinin portföyündeki yenilenebilir enerji projelerinin çoğu karlı.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy