Haberler

Finli yatırımcı, Bavyera’daki jeotermal projeye yatırım yapmayacağını açıkladı

Aerial picture of Icking project location (source: municipality of Icking)
Eren Günüç 11 May 2018

Almanya'nın Bavyera eyaletinde, Icking Jeotermal Projesi için açılan ilk kuyudaki başarısız testlerin ardından, Finli çoğunluk hissedarı Taaleri Investments yatırımdan çekildiğini açıkladı.

Bavyera’da Erdwärme Oberland tarafından yapılan jeotermal proje için açılan ilk kuyuda yapılan testler sonucunda Fin yatırımcısı ve çoğunluk hissedarı Taaleri Investments, yatırımdan söz etti.

Taaleri Group’un bir parçası olan Taaleri Investments Ltd, bildirdiğimiz üzere, 12 Mart 2018’de İtalyan enerji şirketi Enel’in en büyük hissedarı olan Erdwärme Oberland GmbH’dan % 86.42 hisse satın aldı. Taaleri Investments Ltd.’nin amacı Almanya’daki federal eyalet Bavyera’da bulunan jeotermal enerji üretimini kullanan elektrik ve bölgesel ısıtma projelerine yatırım yapmaktı.

Ne yazık ki, ilk jeotermal enerji üretim sahasında yapılan testler, söz konusu sahadaki projenin ticari açıdan geçerli olmadığını kanıtladı ve Taaleri Investments Ltd, Taaleri Grup  2018’de yarıyıl sonuçlarında görülebilen yaklaşık 2,5 milyon Euro’luk bir zararı kaydetti.

Bununla birlikte Taaleri’nin uzun vadeli finansal hedefleri değişmedi.

Kaynak: Globe News Wire aracılığıyla şirket bildirisi, ThinkGeoEnergy