Haberler

Fransa’da jeotermal araştırmalar izin sürecinde yeni düzenlemeler

Bonneuil-sur-Marne, Paris, Fransa'da sondaj kulesi (kaynak: GPC IP)
Cannur Bozkurt 29 Tem 2019

Fransa Ekolojik ve Dayanışma Geçiş Bakanlığı, jeotermalin keşfedilmesi ve kullanılması için yasal çerçevenin basitleştirilmesi ve netleştirilmesi amacıyla, Fransız Maden Kanunu'ndaki hükümleri değiştiren yeni bir düzenleme sundu.

Fransa’da Actu Environment’ın bildirdiği üzere, ülkenin Ekolojik ve Dayanışma Geçiş Bakanı, jeotermal rezervuarların keşif ve değerlendirilme başlıklarının verilmesi ve uzatılmasına ilişkin hükümleri değiştiren bir yönetmelik sundu.

Bakanlar Kurulunun tutanaklarında, “Yönetmelik, jeotermal enerji sektörünün aktörlerini bu yenilenebilir enerjinin geliştirilmesine daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla mevcut yasal çerçeveyi basitleştirmeyi ve netleştirmeyi hedefliyor” denmekte.

“Proje destekleyicileri ve toplulukları, araştırma aşamasında, projenin amacına ve olgunluğuna, karmaşıklığın derecesine, yenilikçi niteliğine ve projelerin süresine bağlı olarak, hedefleri için en uygun rejimi seçebileceklerdir. Bilinen jeolojik durumdaki ve sadece sınırlı bir keşif aşaması gerektiren projeler için basitleştirilmiş bir rejim uygulanacaktır. Bu ayrım artık kaynağın sıcaklığıyla (yüksek veya düşük) ilgili olmayacaktır.”

Çok Yıllı Enerji Programı (EPP) projesi, 2028 yılına kadar jeotermal ısı üretimini üçe katlamayı planlamakta. “Bu sonuçlara ancak enerji ve proje sayısındaki güçlü artışla ulaşılabilir. Örneğin Paris havzasındaki akiferden daha derin olan yeni jeolojik oluşumların veya özellikle Yukarı Ren Graben’deki Alsace bölgesindeki yenilikçi jeotermal konseptlerin araştırılması gibi”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy