Haberler

Geo Dipa, uyuşmazlıkların çözülmesi ile, 3 jeotermal projeyle devam edecek

Patuha jeotermal santrali, Bandung, Endonezya (kaynak: ESMAP)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 10 Nis 2019

Bir hukuk anlaşmazlığındaki olumlu Yargıtay kararının ardından, PT Geo Dipa Energi, Dieng-Patuha jeotermal projesinde üç ek enerji santrali inşa etme yolunda geri döndü.

PT Geo Dipa Energi, Batı Java, Endonezya’daki Dieng-Patuha projesinde üç jeotermal enerji santralinin yapımına devam edecek. PT Bumigas Energi ile yaşanan bir uyuşmazlık konusunda Geo Dipa lehine karar veren Yüksek Mahkemenin kararını takiben, üç tesis Dieng Ünite 2, Patuha Ünite 2 ve 10 MW’lık küçük ölçekli enerji santrali inşa edilecek.

PT Geo Dipa Energi Kurumsal Sekreteri Endang Iswandini’ye göre, jeotermal enerji santrallerinin inşaatının devam etmesi, Geo Dipa’nın 2023 yılına kadar 270 MW’a kadar elektrik beslemesi yolunda ilerlemesi demek. Ayrıca, Dieng-Patuha jeotermal projesi Endonezya’nın bir parçası. Hükümetin ülkenin elektrik altyapısını güçlendirmek için toplam 35.000 MW toplam üretim yapmayı hedefleyen Hızlı Aşama Programı.

Endang, “Geo Dipa, Maliye Bakanlığı’na bağlı güvenli ve çevre dostu jeotermal enerji sağlayan hükümet programlarını desteklemek için görevlendirilen Özel Görev Araçlarından (SMV)” açıklamasında bulundu.

Daha önce, PT Geo Dipa Energi ve PT PLN, Orta Cava, Dieng’deki Candradimuka jeotermal çalışma alanının elektrik fiyatları için pazarlık yapıyordu. Geo Dipa Energi Direktörü Riki Ibrahim’e göre, Candradimuka jeotermal çalışma alanında sondaj, üretilecek elektriğin satış fiyatı üzerinde bir anlaşma olduğu anda devam edecek.

Müzakereler iki yıldır devam etse de, Riki bu yıl bir anlaşma sağlanacağı konusunda iyimser. Geo Dipa Energi, kWh başına önerilen 10 USD tutarında bir teklif verdiğini belirtti.

Candradimuka jeotermal çalışma alanının sondajı ve geliştirilmesi devam ederse, ilk aşamada 40 MW elektrik üretebilir. Projenin geliştirilmesi için fon Asya Kalkınma Bankası tarafından sağlandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy