Haberler

GreenFire, Kaliforniya Coso’da kapalı devre jeotermal projesinin testine başlayacak

Coso kuyusu, Kaliforniya (kaynak: GreenFire Energy)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 19 Nis 2019

Dünyanın ilk kapalı döngü jeotermal sisteminin inşasını bitirdikten sonra, GreenFire Enerji artık ECO2G teknolojilerini test etmeye başlamak için hazır.

GreenFire Energy Inc., inşaatın tamamlandığını ve dünyanın ilk kapalı ölçekli jeotermal enerji sisteminin ilk saha ölçekli santralinin testinin başladığını duyurdu. Proje Coso California, jeotermal alanında aktif olmayan bir kuyu kullanıyor. Kilit bileşenlerin kabul testleri devam etmekte ve aktif akış testi Mayıs başında başlayacak. Test sonuçları ile ilgili son rapor California Enerji Komisyonu ve proje katılımcılarına bu yılın ilerleyen günlerinde sunulacak.

GreenFire Enerji İcra Kurulu Başkanı Joseph Scherer, “Bu proje, kapalı devre jeotermal enerji üretiminin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır. Kapalı devre jeotermal teknolojisinin hem mevcut hem de yeni jeotermalde sınırlı jeotermal enerji üretimini zorlaştıran sorunların üstesinden nasıl geldiğini göstermek için iki yıldan fazla süredir California Enerji Komisyonu, proje ortaklarımız ve Coso Operasyon Şirketi ile birlikte çalışıyoruz.” dedi. GreenFire kapalı devre jeotermal teknolojisini ECO2G ™ olarak marka tescilini de aldı.

GreenFire, kapalı devre jeotermal üretiminde iki yaklaşım gösterecek ve test edecek:

  • GreenFire’ın teknolojisini, daha verimli olmak için performans göstermeyen veya düşük performans gösteren hidrotermal kuyuları güçlendirmek için kullanmak: GreenFire, jeotermal buharın ve akışkanın üretilmesini sağlarken, aynı anda su sirkülasyonu ve daha sonra bir iniş çıkışlı ısı eşanjöründe çalışan akışkanlar olarak süper kritik CO2 (sCO2) sirküle etmekte.
  • Teknolojinin büyük yeşil alan projeleri için sıcak kuru kaya oluşumlarında kullanılması: GreenFire, statik kaynak koşulları altında, kuyu içi ısı eşanjöründe hem suyu hem de sCO2’yi sirküle etmekte. Kapalı döngülü sistemlerin bu tür oluşumlardaki kavramsal sadeliği doğal olarak çekici, çünkü kapalı bir kuyu içi ısı eşanjörü, yer içi karmaşıklığı ile başa çıkma ihtiyacını ortadan kaldırmakta. Sondaj riski, akan su ile doğal kırıkların kesişmesi şart olmadığından ve kaya boyunca su dolaşımını sürdürme ile ilgili sorunlardan kaçınılması nedeniyle azalmakta. Ayrıca, sıcak kuru kayadaki kapalı devre bir sistem korozyon, yoğuşmayan gazlar, kimyasal reaksiyonlar ve parçacıkların sorunlarını azaltmakta.

GreenFire’ın baş teknoloji sorumlusu Brian Higgins, “Projenin fiziksel yönü kavramsal olarak basit. GreenFire, kuyuya 1000 fit derinliğe kadar bir tüp içerisinde ısı eşanjörü yerleştirecektir. Test, suyun kapalı devre bir sistemde çalışma sıvıları olarak sCO2 ile performansını karşılaştırır. Test sonuçları, ABD Enerji Dairesi, ulusal laboratuarlar ve çeşitli uzman danışmanlık firmalarıyla yapılan dört yıllık araştırma sonucunda evde yapılan araştırmalarla birlikte geliştirilen patentli modellerimizle karşılaştırılacak.” açıklamasında bulundu.

Coso Operasyon Şirketi’nin başkan yardımcısı ve genel müdürü Chris Ellis, projeyle yakından ilgili ve kilit destek sağladı. Ellis, “Bu teknolojinin jeotermal enerji üretimi için birden fazla uygulaması var. Tek başına veya mevcut altyapıya bir güçlendirme olarak, GreenFire’ın tasarımı, geleneksel bir yaklaşım kullanarak ekonomik olarak uygun olmayan kuyulardan / kaynaklardan elektrik üretilmesine izin veriyor. Bizim durumumuzda, ticari düzeyde üretim yapmayan (ancak yüksek ısı içeren) mahsurlaşmış varlıkların (kuyular) ve yüksek gaz içeriği nedeniyle üretilen, ancak kullanılamayan kuyuları geri kazanmayı umuyoruz. Kapalı devre jeotermalin tesisimizde önemli miktarda ek kapasite sağlama olasılığı konusunda heyecan duyuyoruz.” dedi.

Coso projesi, California Enerji Komisyonu’nun büyük bir bağışı ile mümkün oldu. Shell GameChanger programından ve Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü’nden (EPRI) ve kendi jeotermal alanlarını işleten büyük bir Japon kuruluşu olan Elektrik Enerjisi Geliştirme Şirketi (J-POWER Şirketi) ek fon sağladı. Coso Operasyon Şirketi, projeye uygun bir yer ve olağanüstü destek sağlamada etkili oldu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy