Haberler

Halk Bouillante jeotermal tesisi için yeni ruhsat tasarısından faydalanacak

Bouillante jeotermal enerji santrali, Guadeloupe (kaynak: OECS)
Cannur Bozkurt 13 Oca 2020

Yerel halk, işletmeciler tarafından belediyeye ödenecek yeni telif hakları nedeniyle, Guadeloupe'deki Bouillante jeotermal santralinin işletilmesinden fayda sağlayacak.

Yerel haberlerde yer aldığı üzere, Karayipler’de bir Fransız bölgesi olan Guadeloupe’deki Bouillante halkı, Bouillante jeotermal enerji santralinin faaliyetlerinden fayda sağlayacak.

Halka 180.000 Euro (yaklaşık 200 bin ABD Doları) telif hakkı sağlayacak yeni bir vergi planı getirildi. Bu vergiler, santralin 1986’da faaliyete başlamasından bu yana ilktir.

Bouillante’nin 15 MW jeotermal enerji santrali, ABD merkezli Ormat Technologies tarafından 2016 yılında satın alındı. Santralin başlamasından bu yana, tesis yerel vergilere ve ücretlere bağlı değildi, ki bu şimdi değişti.

Yıllarca süren tartışmaların ardından, bağlantılı sirketlere yeni sabit oranlı vergilendirme Genel Vergi Kanunu dahilinde uygulanıyor. Tahminlere göre, (60/40 dağıtım kuralına dayanarak)  Bouillnate belediyesine yaklaşık 180.000 EUR (200.000 USD) ve Bölgesel Konsey’e 120.000 EUR getirmeli.

Bununla birlikte,  potansiyel yeni jeotermal gelişmeler Guadeloupe’deki halktan daha olumlu bir karşılama görebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy