Haberler

Hidro ve jeotermal, 2028 yılına kadar Endonezya’nın yenilenebilir enerji karışımına hükmedecek

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 9 Ağu 2019

PT PLN (Persero) Genel Müdürü Djoko R. Abumanan, yenilenebilir enerji üretim potansiyelinin Endonezya genelinde, özellikle hidroelektrik ve jeotermal enerjiden yayıldığını söyleyerek,Temmuz ayında yerel bir gazetede “En büyük enerji üretimi gerçekten su ve jeotermalden” açıklamasında bulundu.

PT PLN (Persero) Genel Müdürü Djoko R. Abumanan, yenilenebilir enerji üretim potansiyelinin Endonezya genelinde, özellikle hidroelektrik ve jeotermal enerjiden karşılandığını söyledi.Temmuz ayında yerel bir gazetede “En büyük enerji üretimi gerçekten su ve jeotermalden” dedi.

PLN, Mayıs 2019’a kadar üretime yönelik yeni yenilenebilir enerji karışımının (EBT) % 13,42’ye ulaştığını ve en büyük kısmının hidro enerjide olduğunu belirtti. Daha ayrıntılı olarak, Mayıs 2019’a kadar, çalışan hidroelektrik santrallerin (PLTA) oranı % 7.61’e ulaştı.

Ayrıca, arka arkaya jeotermal enerji santrallerinin (PLTP) payı % 4.95, % 0.59 dizel enerji santralleri ve güneş, rüzgar ve % 0.27 biyokütle gibi diğer EBT’lere ulaşmıştır. En büyük paya sahip olmasının yanı sıra, hidroelektrik aynı zamanda yüzde 1,24 yükselen 2018 koşulundan itibaren gerçekleşen en büyük artışı yaşadı.

Orta vadede, hidroelektrik hala 2019-2028 Elektrik Güç Kaynağı İş Planında (RUPTL) en büyük enerji karışımı hedefi olacak. 2019-2028 döneminde, 16,76 GW’lık ek bir yenilenebilir enerji üretme kapasitesi olması hedeflenmektedir. Planlanan ilaveden, hidroelektrik % 48’lik bir pay ile hakimdir. İkinci sırada, % 27 ile jeotermal enerji gelmekte. Kalan ise, mikro hidroelektrik santralleri (PLTM) % 9, güneş enerjisi santralleri (PLTS) % 6, rüzgar enerjisi santralleri (PLTB) % 5, çöp santralleri (PLTSa) % 5 ve okyanus akımları (PLTAL) % 0,04.

Yorum: Bu, önümüzdeki 7-8 yılda 4.000 MW MW’lık jeotermal enerji üretim kapasitesinin eklenmesini gerektirecektir. Bu durum iddialı olmakla beraber imkansız değil, ancak yalnızca PPA müzakereleri ve sözleşmeleri gibi barikatların tamamen iyileştirilebilmesi durumunda ortaya çıkacaktır. Endonezya’nın jeotermal kalkınmayı nasıl zorlayacağı, yaklaşmakta olan Endonezya Uluslararası Jeotermal Kongre ve Sergisinde (IIGCE), 13-15 Ağustos 2019 tarihleri ​​arasında ele alınacaktır.

 

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy