Haberler

Hırvatistan’da 20 MW’lık jeotermal santral inşa edilecek

Hırvatistan'ın Slatina kenti kırsalından görünüm (kaynak: flickr / Lidach.vtc, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 May 2019

Yerel şirket Geo Power Zagocha, Hırvatistan'ın Slatina bölgesindeki Cadavica belediyesinde bir jeotermal elektrik santralinin inşası için başvuruda bulundu.

Hırvatistan’daki Slatina bölgesinde 20 MW’lık bir jeotermal elektrik santralinin inşası planlanıyor. Yerel bir firma olan Geo Power Zagocha tarafından Çevre Koruma ve Enerji Bakanlığı’na bir başvuru sundu.

Planlar devam ederse, Zagocha jeotermal elektrik santrali Hırvatistan’daki jeotermal santrallerin ikincisi olacak. Daha önce, 17.5 MW’lık Velika Ciglena, ilk jeotermal elektrik santrali 2018 sonunda ticari faaliyetlere başlamıştı.

Tesis, üç jeotermal kuyunun (PS-2, PS-4 ve PS-5) açılmış olduğu Cadavica belediyesinde yer alacak. Kuyu PS-5’in kullanımı için henüz erken olduğu düşünülse de, Zagocha da önerilen santral sahasının doğusuna 900 metre daha yeni bir kuyu açmayı planlıyor. Santral bir Organik Rankine Çevrimi (ORC) sistemi kullanacak.

Geçen yıl, halkın Slatina şehrini çevreleyen bölgelerde jeotermal enerji aramaları için yapılan teklif çağrısına cevap olarak, Çevre Koruma ve Enerji Bakanlığı, Slatina 2 lisans alanındaki Geo Power Zagocha’ya jeotermal arama ruhsatı verdi. Slatina 3 arama ruhsatı da EES Dravacel Energetika’ya verildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy