Haberler

Hitay Holding, Endonezya’daki Gunong Geurudong projesi için hazır

Kabupaten Gayo Lues, Aceh, Indonesia (source: flickr/ Paul Keller, creative commons)
Eren Günüç 2 Şub 2018

Türk jeotermal geliştiricisi Hitay Holding, Endonezya Kuzey Aceh'deki Gunong Geurudong jeotermal projesinde çalışmaya hazır. Hitay Holding adına Mehmet Emin Hitay, yaptığı toplantılarda yerel hükümetten, Endonezya Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığından (ESDM) proje için gerekli onayların alınmasına yardımcı olmalarını istedi.

Türk şirketi Hitay Holding, Endonezya Aceh eyaletindeki Gunong Geurudong jeotermal projesinde çalışmaya hazır olduğunu bildirdi. Şirket, şimdi Aceh Hükümeti’nden, ESDM Bakanlığının ve PSPE sürecinin (Ön Anket ve Soruşturma Ataması) onaylanmasına yardım etmesini istedi, böylece arama sitesi anketinin derhal yapılabilmesi sağlandı.

Hitay Holdings A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Hitay, Aceh Valisi Irwandi Yusuf ve SKPA basın toplantısında yaptığı açıklamada “Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığından izin aldığımızda bu jeotermal projeye bu yıl yatırım yapmaya hazırız” dedi.

Görüşme, Aceh Hükümeti ile Hitay arasında bir süre önce Türkiye’de imzalanan MoU’u takiben yapıldı. Gunong Geurudong projesi, Kuzey Aceh, Bener Meriah ve Central Aceh dağlarında bulunuyor ve bölgenin muazzam bir jeotermal potansiyele sahip olduğu tahmin ediliyor. Sahadaki potansiyel enerji üretim kapasitesi 220 MW olarak tahmin edilmekte. Birinci aşama için Hitay, 110 MW’lık bir güç üretim kapasitesinin geliştirilmesini planlıyor ve bunu ikinci aşamada 110 MW’lık bir artışla planlıyor.

Aceh Valisi Irwandi Yusuf yaptığı açıklamada”Aceh ile Türkiye arasındaki büyük ortaklık göz önüne alındığında, bu işbirliğinin başarılı olacağına içtenlikle inanıyoruz. Bu başarılı olursa, kesinlikle Aceh’e yardım edecek ve daha fazla yatırımcı Aceh’e yatırım yapacak “dedi ve Gunong Geurudong jeotermal projesinin ruhsatlandırma sürecini hızlandırmak üzere Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanı ile görüşeceğini söyledi.

Kaynak: GoNews, ThinkGeoEnergy aracılığıyla