Haberler

Hitay Holding ile Endonezya’daki jeotermal yatırımlarını görüştük

Hitay Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 11 Eyl 2018

JeotermalHaberler, Hitay Holding ile jeotermal sektöründeki şirket faaliyetleri hakkında bir röportaj yaptı.

2011 yılından bu yana dünya ekonomisinin parlayan yıldızlarından Endonezya’da enerji yatırımına yönelik çalışmalarını sürdüren Hitay Holding’in, Endonezya’nın Aceh eyaletindeki  jeotermal enerji santrali (JES) projeleri hızla devam ediyor. Hitay Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay ile JES projelerini konuştuk:

Endonezya’da yaklaşık 1 Milyar ABD doları tutarında jeotermal enerji santrali kurma projeniz var. Projenizin hangi aşamada olduğu ve öngördüğünüz üretim kapasitesini öğrenebilir miyiz?

Aceh eyaletinde ihaleye çıkan Geureudong projesinde 220 MW kurulu güce kadar çıkacak olan jeotermal projemiz için 1 Milyar ABD Dolarlık yatırım bütçesi gerekiyor. 160 MW için ihalesi yapılmıştı ancak sahanın kapasitesi daha fazla potansiyele işaret ediyor. İhaleyi kazandık ve Endonezya’daki Enerji Bakanlığı’ndan, bu ayın başında lisanslarımızı aldık.

Bu proje için sizi Endonezya’ya yönelten ne idi? Türkiye’de de jeotermal kaynaklara yatırım yapmayı düşünmekte misiniz?

2011’den bu yana Endonezya’dayız. Hitay Enerji Holding’in merkez ofisi Jakarta’da bulunuyor. Endonezya dışında bir enerji yatırımı planımız şimdilik yok.

Endonezya projenizde kimlerle çalışmaktasınız?

Projemizde Endonezyalı ve uluslararası danışman ve çözüm ortakları ile beraber çalışıyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasından jeotermal kaynakları seçmenizde neler etkili oldu?

Jeotermal enerji, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine göre “base load” bir enerji , öte yandan verimlilikte de nükleer enerji santrallerine benzer performans gösteriyor. Ancak Endonezya’da potansiyelinin altında bir kurulu güce sahip olması nedeniyle, bu sektörde bir yatırım fırsatı gördük.

Hitay Holding hakkında:

1980 yılından bu yana kurumsal girişim sermayesi üzerine yoğunlaşmış olan Hitay Holding, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinden Emin Hitay tarafından kurulmuştur.

Şirketin güncel portföyünde bulunan şirketler arasında Türkiye’nin lider sistem entegrasyon ve saha hizmetleri şirketi Teknoser; Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight ve bünyesinde faaliyet gösteren izinli veritabanı Napolyon.com; Türkiye perakende pazarına özel, verimlilik artışına odaklanan stok, kampanya ve ödeme sistemleri çözümleri sunan şirketi 2Nokta; güvenlik teknolojileri çözümleri sunan Exim ile Türkiye’nin ilk ve lider yasal online spor ve şans oyunları platformu Bilyoner.com bulunmaktadır.

Kaynak: Hitay Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay ile email röportajı