Haberler

Hollanda Almere’deki “Ultra Derin” Jeotermal Sondaj Projesi

Drilling rig on geothermal project in the Netherlands (source: screenshot, OmroepFlevoland)
Eren Günüç 9 Eyl 2017

Hollanda'daki Almere Belediyesi, bir bölgesel ısıtma projesi için 4.000 metreyi aşan ultra derin bir jeotermal projeyi geliştirmeye çalışıyor.

Hollanda Almere Belediyesi, ısıtma amacıyla jeotermal enerjiyi kullanmayı planlıyor ve planlar gittikçe somutlaşıyor. Proje, suyun pompalanması ve evlerin ısıtılması için kullanılacak yüzeye kadar ısıtılan yeniden pompalanması için “ultra derin” olarak kabul edilen 4.000 metreden daha fazla yerin altını delmeyi amaçlıyor.

Hollanda’da ultra derin jeotermal faaliyet daha yeni, ancak Almere projesi Hollanda’dan bir adım daha ileri. Geçen yıl TNO tarafından yapılan bir araştırma, belediyenin altındaki yüzeyin bu tür jeotermal ısı için uygun olduğunu ortaya koydu. Almere ve Flevoland eyaleti için bu gelişmeyi sürdürmenin nedeni. Almere’de şu anda üç pilot proje var. Sondaja ne zaman başlayacakları bilinmiyor.

Hollanda’da, bu derinliğe kadar cevher sondajı konusunda çok az bilgi var. Ekonomik İşler Bakanlığı, bu nedenle, diğer kurumlarla ultra derin jeotermal enerji konusunda kapsamlı bir araştırma yapmaktadır. Aynı bakanlığın denetim organı olan Madenler Devlet Denetimi, geçen ay ciddi bir uyarı ile geldi; Sondaj riskine yeterince dikkat edilmediğini ve son derece iyi sondaj yapılması durumunda tehlikenin daha da yüksek olacağını raporladı. Bu risklere sonradan oluşacak deprem olasılığı da dahildir. Deprem sorunu hali hazırda Almanya ve İsviçre’de gerçekleşti ve Almanya’nın Pfalz eyaletinde 3 yıl arayla tüm santrallerin üretimi durduruldu.

Bu uyarılar, daha önce bildirdiğimiz gibi, çok sansasyonel ve derin bir şekilde kurulmamış olarak tanımlandı.

Sıcak suyun dünyadan girişi yeni değil. Hollanda’da jeotermal enerji hali hazırda en fazla 10 yıldır kullanılmasına rağmen şimdiye kadar 2000 ila 3000 metreden daha derin olmayan jeotermal enerji kullanıldı. 60 ila 80 santigrat derece su var ve bu ısı seracılık sektörü için kullanılmaktadır. Almere’nin daha yüksek bir sıcaklığa ihtiyacı var çünkü şehir, evleri ısıtmak için kullanmak istiyor. Projenin şimdiden daha derin kaynakları hedeflemesinin sebebi de budur.

Kaynak: Omroep Flevoland, ThinkGeoEnergy aracılığıyla