Haberler

Hollanda Hükümeti finansal olarak jeotermal kalkınmaya katılacak

Hollanda Bergschenhoek proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: Zublin)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 30 Mar 2019

Hollanda hükümeti, devlete ait doğal gaz arama, üretim, nakliye ve satış şirketi olan Energie Beheer Nederland B.V. aracılığıyla Hollanda'daki jeotermal ısıtma projelerinin geliştirilmesine mali olarak katılmayı planladığını açıkladı.

Hükümet, evlerin ve binaların ısıtılması için jeotermal ısı üreten projelere finansal olarak katılacak. Ekonomi ve İklim Bakanı Wiebes, yazdığı bir mektupta Kabine’nin gelecek yıllarda, konutlarda gaz kullanımını değiştirmek istediğini ve jeotermal ısı ya da jeotermal enerji önemli alternatiflerden biri olarak görüldüğünü belirtti.

Hollanda Hükümeti’nin sahibi olduğu doğal gaz arama, üretim, nakliye ve satış şirketi olan ve petrol projeleri yapan Energiebeheer Nederland (EBN), hükümet adına jeotermal enerjiye girecek.

Sınırlı risk

Deprem riski veya diğer kaza riski sınırlıdır, ancak jeotermal teknolojisi yanlış yapıldığında, aslında deprem, gaz kaçağı ve yeraltı suyu kirliliği riskleri vardır. Madenlerin Devlet Denetimi (SSM), kazaları önlemek için geçen yıl Groningen ve Limburg’da projeleri durdurdu.

Bölgesel ısıtma için jeotermal proje sayısındaki beklenen artış nedeniyle, kurallar sıkılaştırılacaktır. EBN’nin toprağının jeolojik bilgisi, kaza riskini önlemelidir.

EBN’nin finansal katılımı, jeotermal ısı projelerinin diğer taraflar için de istikrarlı bir yatırım olmasını sağlamalıdır. Gelecekte, evlerde ve binalarda ısıtmanın yüzde yirmisinin jeotermal enerjiden gelmesi beklenmektedir.

Gelecek yıldan itibaren, devlet katılımı, Maden Kanunu’nda değişiklik yapılması yoluyla yasalarla düzenlenecek.

Stichting Platform Geothermie’nin Endüstri Yorumu

Bir tepki olarak, Hollanda Jeotermal Platformu (SPG), “yeni jeotermal projelerde EBN tarafından yüzde 20 ila 40 arasında risk taşıyan katılım konusunda netlik konusunda iyimser olduğunu” belirtti. Madencilik Yasası 2020’de bunun için değiştirilmiş olabilir ve bu nedenle önümüzdeki dönemde jeotermal enerji şirketlerinden EBN katılımı hala talep edilmektedir.”

Bununla birlikte, daha fazla yorumlanması gereken iki önemli koşul olduğunu da vurgulamaktadır.

Finansal destek

SPG’ye göre, projeleri karlı kılmak için jeotermal projeler için ek finansal destek gerekli olmaya devam ediyor. Sonuçta, EBN ayrıca (rekabetçi) bir getiri istiyor, böylece projelerin finansal uygulanabilirliği ilk aşamada katılım yoluyla iyileşmiyor. Yapılı çevrede ve düşük satışa sahip projeler için uygun bir SDE + sübvansiyonu bu nedenle fizibilite için öncelikli olmaya devam ediyor. Örneğin, CO2 depolama ve enerji tasarrufu gibi projeleri teşvik etmek için SDE + ‘nın genişlemesi jeotermal gelişim için gerekli bütçeye eş olmamalıdır.

Sürdürülebilir ısı piyasası

Sürdürülebilir ısıya ve buna bağlı olarak ısı şebekelerinin gelişmesine olan talep, belirlenen iklim hedeflerine ulaşmak için çok yavaştır. Bir ısı şebekesine yeterli sayıda ev bağlamak uzun bir süreçtir. Birçok belediyede, sakinlerle ilgili diyaloglarla bu sürece bir an önce başlanması gerekmektedir. SPG bu nedenle hükümeti yalnızca sürdürülebilir ısı arzı geliştirmeye yardım etmek için değil, aynı zamanda talep gelişimini güçlü bir şekilde teşvik etmeye çağırıyor.

SPG bunu duyurunun ilk tepkisi olarak görmekte, ancak ortaklarıyla istişareden sonra daha detaylı bir geribildirim sağlayacağını duyurmuştur. (SPG beyanı)

Kaynak: ThinkGeoEnergy