Haberler

Hollanda jeotermal ısı sektöründeki büyüme devam ediyor

Şekil 13.4. Jeotermal enerji yıllık üretim (PJ/yıl) (kaynak: THINKGEOENERGY haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 2 Ağu 2018

Hollanda’da Bakanlık tarafından yayınlanan rapor, ülkede, ağırlıklı olarak sera sektörü ve buna benzer ısıtma projelerine yönelik jeotermalin gelişmeye devam ettiğini göstermektedir.

Hollanda Ekonomi ve İklim Politikası Bakanlığı, ülkenin 2017 Doğal Kaynakları ve Jeotermal Enerjisinin  Yıllık Gözden Geçirme Raporu’nu yayınladı. (Rapora buradan ulaşabilirsiniz.)

Rapor, Madencilik Yasası kapsamında, Hollanda kıta sahanlığında bulunan tüm arama, üretim ve depolama faaliyetlerini kapsamaktadır. Jeotermal enerji içinse, tüm lisanslar, lisans sahipleri, açılmış kuyular ve çok daha fazlası hakkında oldukça yararlı ve kapsamlı bir içerik sağlamaktadır.

Ülkede ısı üretilen jeotermal kaynaklar, 1,600 ile 2,8000 metre arasında, Hollanda’nın güneybatısındaki Üst Jura ve Alt Kretase yaşlı kayaçlardan gelmektedir. Üretilen ısı çoğunlukla ticari seraları ısıtmak için kullanılmaktadır. Bir proje eş zamanlı bir kamu hizmeti tesisine ve çeşitli binalara ısı sağlamakta iken bir başka proje ise kentsel ısıtma sistemine enerji vermeyi planlamaktadır.

Rapor, ayrıca, tüm jeotermal lisansların (arama, üretim lisansları ve başvurulan sahalar olarak) mükemmel bir haritasını sunmaktadır.

Kaynak: THINKGEOENERGY