Haberler

Hollanda, SDE + yenilenebilir enerji programında jeotermale 50 MW ayırıyor

Drilling rig on site in the Netherlands (source: Daldrup & Söhne AG)
Eren Günüç 6 Eyl 2017

Hollanda, sürdürülebilir enerji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan SDE + programının ilk turunun sonuçlarını açıkladı. Büyük çoğunluğu güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine tahsis edilen programda, 50 MW'lık dilimin jeotermal enerjiye ayrıldığı bildirildi.

Hollanda Ekonomi Bakanlığı, sürdürülebilir enerji üretimini teşvik etmek için bir programın ilk turunda 2,353 MW kapasiteli 4,386 adet güneş fotovoltaik (PV) projesi seçtiğini açıkladı. SDE + (Stimulering Duurzame Energieproductie).

SDE + aslında bir işletim hibeidir. SDE + için birincil hedef gruplar şirketler, kurumlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardır. Proje Hollanda’da gerçekleştirilmelidir. Ulusal hükümet katılımdan dışlanmıştır. Yenilenebilir enerjinin özel üreticileri, SDE + hibe için uygun değildir çünkü maliyetler faydaları aşmaktadır. Diğer yerel veya ulusal teşvik düzenlemeleri bazen geçerlidir.

2017’de iki kez SDE + uygulaması var. 2017 ilkbaharına yönelik SDE + tur başvuruları kapatıldı ve şimdi ilan edildi. Sonbahar turu 3’den 26 Ekim 2017’ye kadar açıktır.

SDE + katkısı

Yenilenebilir enerji üretimi için maliyet fiyatı, teknolojinin taban toplamına ayarlanır. Enerji fiyatı düzeltme toplamıyla oluşturulur. SDE + katkısı = taban – düzeltme toplamı. Bu, SDE + katkısının düzeyini enerji fiyatlarındaki gelişmelere bağlı kılar. Enerji fiyatı yüksek olduğunda, enerji tüketeninizden daha az SDE + ve daha fazla alırsınız. Enerji fiyatı düşük olduğunda, enerji tüketiminden daha fazla SDE + kazanırsınız. Düzeltme miktarı, üretim yılı boyunca kategori başına enerjinin ortalama fiyatıdır. Enerjinin taban fiyatı, düzeltme miktarı için alt sınırdır. Düzeltme miktarı enerji taban fiyatına eşit olduğunda azami hibe seviyesine ulaşılır. Nihai ödemeler, üretilen enerji miktarı ve gerçek enerji miktarı üzerinden yıllık olarak hesaplanmaktadır.

Genel olarak, RVO, teklif turu boyunca 3,212 MW’lık yenilenebilir enerji üretim kapasitesini tahsis etmiştir; geriye kalan kısmı 643 MW’lık büyük ölçekli rüzgar projeleri, toplam 110 MW’lık bir biyokütle projeleri ve 50’ye eşit jeotermal projelerle temsil edilmektedir MW. Geriye kalan 52 MW, diğer küçük yenilenebilir enerji teknolojileri tarafından temsil edilmektedir.

Kaynak: PV Magazine, ThinkGeoEnergy aracılığıyla