Haberler

Hollanda’da yetkililer jeotermal kuyulara daha katı izleme kuralları koyacaklar

Bergschenhoek projesi sahasında sondaj kulesi, Hollanda (kaynak: Zublin)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 28 Oca 2019

Hollanda'nın Maden Devlet Denetleme Ofisi (SSM), daha katı jeotermal kurallar uygulayacağını açıkladı. Bu yeni kurallar uyarınca jeotermal kuyular daha yoğun denetlenecek ve kuyulara daha katı şartlar getirilecek.

Geçtiğimiz hafta bölgeden bildirildiği üzere, Maden Devlet Denetleme Ofisi (SSM), Hollanda’daki jeotermal projeler için daha katı kurallar uygulayacaktır. SSM sözcüsü: “İklim Anlaşması ile beraber jeotermal ilerleyecektir ve bu güvenli bir şekilde yapılmalı.” açıklamalarında bulundu.

SSM, jeotermal kuyuların daha yoğun denetleneceğini ve bu kuyulara daha katı şartlar getireceğini açıkladı. “Tüm jeotermal ısı projeleri, akışkanın yeraltından pompalanması ile oluşan kuyunun korozyonu ile ilgili” diyen sözcü “Birkaç durumda, sızıntıyı önlemek için bir kuyu bile kapatıldı.” Dedi.

Sürdürülebilirlik

SSM’ye göre, bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi gerekiyor. Bu, kuyuların kaplanması, iki duvarlı kuyular delinmesi ya da kuyuların muhafaza edilmesinde farklı malzemelerin kullanıllmasını içerebilir.

Ancak, ilk seçenek SSM tarafından tercih edilmemekte. “Korozyon önleyici maddeler çok dayanıklı değil” diyen sözcü, itirazda bulunuyor. Hükümet kuruluşu, sektörle istişare içinde olası çözümler istiyor. Yeni kuralların bu yılın sonundan önce uygulanması bekleniyor.

Sözcü, belirlenecek yeni şartların mevcut jeotermal projeler için geçerli olmayacağını belirtti. Bununla birlikte, kontrol bu kuyularda yoğunlaştırılacak. Hollanda’da güncel olarak  jeotermal enerjiden yararlanılan 23 bölge var. SSM’ye göre “Henüz hiçbir sızıntı olmadı”.

Etkili önlemler

Jeotermal enerji alanında çalışan ve Hollanda jeotermal endüstrisinin bağımsız, kar amacı gütmeyen bir platformu olan Stichting Platform Geothermie, etkili önlemleri tartışmak istediğini belirtti. “Enerji geçişi arifesinde, tüm kuvvetlerin, bilgilerin ve uzmanlığın bir araya getirilmesi çok önemlidir” diyor platform.

Platform, jeotermal kuyu operatörlerinin doğru işleyişi birçok yolla kontrol ettiklerini belirtti. Bunlar, kuyu takibinden, pompalanan korozyon önleyicilerin eklenmesiyle değişen suyun bileşimini kaydeden sensörle izlenmesi gibi çok çeşitli yöntemleri içermekte.

Ana plan

Mayıs 2018’de “Hollanda Jeotermal Enerji Ana Planı” sunuldu. Jeotermal projelerin büyümesine ve güvenliğine de dikkat edildi. İklim Anlaşması’nda, önümüzdeki on iki yılda proje sayısında yaklaşık on kat artış olacağı öngörülmektedir.

SSM, Hollanda jeotermal girişimlerini izleyerek, izin başvuruları konusunda danışmanlık yapmaktadır. Birçok sera şirketi jeotermal enerji kullanmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy