Haberler

Hollanda’daki jeotermal gelişimi hızlandıracak mevzuat değişikliği önerileri

Skating in front of the Parliament Building in Den Haag, Netherlands (source: flickr/ zoetnet, creative commons)
Avatar Eren Günüç 17 Şub 2018

Madencilik Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerle Hollanda'daki Ekonomik İşler ve İklim (EZK) Bakanı, sürdürülebilir enerji çabalarının bir parçası olarak ülkedeki jeotermal enerjinin ekstraksiyonunu kolaylaştırmayı planlıyor.

Hollanda’daki Temsilciler Meclisine gönderilen bir mektupta, Hollanda hükümetindeki Ekonomik İşler ve İklim Bakanı Eric Wiebes, Jeotermal enerjinin çıkarılmasını kolaylaştırmak için Maden mevzuatındaki değişiklik planlarını açıkladı.

Planlanan değişikliklerle birlikte, plan operatöre bir üretim lisansı talep etmek için daha fazla zaman tanıyacak. Halen, geliştiricilerin bir keşif lisansı için başvurması gerekmekte; keşif, sondaj ve test sonrasında, jeotermal ısıyı elde etmek için bir üretim lisansı gereklidir.

Yeni durumda, operatörler üretim lisansına başvurmadan önce bir süre ısı kazanabilirler. Jeotermal sektördeki partilerin birleştiği organizasyon olan Platform Geothermie’nin Başkanı Frank Schoof, bu, iyi desteklenmiş bir ekstraksiyon planının sunulmasını mümkün kılıyor.

Bakan, bu yılın ilerleyen günlerinde gerekli yasal değişikliği sunmayı umuyor. Sonra, SDE + şemasına göre bir sübvansiyon başvurusu da kolaylaştıracaktır. SDE + (Hollanda Dili: Stimulering Duurzame Energieproductie), sürdürülebilir enerji üretimini teşvik etmek için bir işletme hibesidir.

Bakan ayrıca, mektubunda Hollandalı yeraltı alanının bilgisini artırmak istediğini de duyurdu. Daha fazla sismik araştırma yapılmalı ve bu veriler, piyasa tarafları jeotermal enerjiyi nerede başarılı bir şekilde çıkarılacağını bildirecek şekilde halka açık hale getirilmelidir. Wiebes EBN’den bunun için bir plan hazırlamasını istedi. EBN (Energie Beheer Nederland B.V.), Hollanda Hükümeti’ne ait doğal gaz arama, üretim, nakliye ve satış şirketidir.

AWiebes, jeotermal tesisat operatörlerine daha katı şartlar getiriyor. Bu tesislerin daha yüksek teknik şartları karşılaması ve operatörlerin mali kapasitesinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu, Hollanda’nın jeotermal operatörleri birliği olan DAGO önemli bir role sahip. Buna ek olarak, Platform Geothermie Vakfı, jeotermal enerji hakkında iletişim kurmak için daha fazla yer kaplıyor ve böylece Hollanda halkı arasında bu tür ısı üretim desteğinin artırılması sağlanıyor.

EZK Bakanlığı, jeotermal enerjiyi doğalgaz için önemli bir sürdürülebilir alternatif olarak görüyor. 2016’da Hollanda jeotermal üretimi 2.7 PJ’dir. Bakanlığın taahhüdü 2030’da 15 PJ’dir. 15 PJ’yi elde etmek için, yıllık kurulan projelerin sayısı  iki katına çıkması gerekecektir. Açıklanan tedbirlerle Wiebes bu ivmeyi hızlandırmak istiyor.

İlk Hollanda jeotermal tesisi 2007’de faaliyete geçirildi. Geçen yıl Hollanda’da on beş tesis yapıldı. Schoof’a göre, Wiebes’in önlemleri jeotermal sektör için önemli bir adımdır.

Kaynak: Nieuwe Oogst, ThinkGeoEnergy aracılığıyla