Haberler

Hollanda’nın 2018 Jeotermal İşletme Yıllık Raporu yayımlandı

Hollanda'da Jeotermal Enerji Bazlı Isı Üretimi 2007-2018 (kaynak: Nlog.nl)
Cannur Bozkurt 22 Ağu 2019

Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı, 2018 için, Hollanda'nın jeotermal enerji kullanım düzeyi hakkında da ayrıntılı bilgi içeren kaynak işletmeleri yıllık raporunu yayımladı.

Bu Temmuz, Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı jeotermal bir bölüm de dahil olmak üzere 2018 yılı kaynak kullanımı hakkında yıllık raporlarını yayımladı. Dinamik lisanslama faaliyetini gösteren raporda 2018’de 9 yeni jeotermal arama lisansı verildiği, 5 lisansın süresinin dolduğu ve 15’inin ise uzatıldığına ilişkin bilgiler yer aldı. Toplamda, 1 Ocak 2019’dan önce 51 araştırma lisansı ve 9 üretim lisansı verildiği belirtilen raporda, ayrıca,, 2019’un şu anda işlenen yaklaşık 20 yeni başvuru ile birlikte, araştırma ve üretim lisanslarının sayısında önemli bir genişlemeye şahit olacağı öngörülüyor.

2018’de açılan üç kuyu ile ECW Netwerk, Hollanda’nın en büyük jeotermal operatörü oldu. Diğer göze çarpan gelişmeler, hem en sığ jeotermal akifer hem de en derin jeotermal hedef için yeni sondajlardı.

Ülkede bugüne kadar hedeflenen en sığ jeotermal akifer Zevenbergen’in altında yer alıyor. 700 ila 800 m derinliğinde, bu yıl haziran ayında bir ikili (doublet) kuyu sondajı yapılarak, Eosen Brussels Kum Birimi test edilecek. Naaldwijk’in altında 4 km derinliğinde bir Triyasik akifere yapılan en derin keşif, gözenekli ortamın tamamen sediman çimentosu ile dolu olması nedeni ile başarısız oldu. Neyse ki, yapılan akıllı planlama, bölgedeki çoğu jeotermal projede üretken bir akifer olan daha sığ bir akifer bölümünün delinmesine izin veren ikinci ir seçeneğini içeriyordu. Kuyular şu anda yaklaşık 20 MWth ısı üretiyor. Trias Westland haber bültenine göre Naaldwijk’te üretimi daha da artırmak için ilave kuyular yapılması planlanıyor.

Hollanda’da 1 Ocak 2019’dan önce toplam 24 derin jeotermal ikili kuyuya rastlanmıştır. Projelerden birinin yakınında gerçekleşen 1,7 büyüklüğünde sismik aktivitenin ardından sırasıyla Mayıs ve Ağustos 2018’de 2 adet ikili üretim kuyusu geçici olarak durdurulmuştu. Madenlerin Devlet Denetimi (SodM), yıllık incelemeleri 2018’de (Mayıs 2019’da yayınlanan), işletmenin güvenli bir şekilde devam etmesi için yeterli bilimsel kanıt sağlanana kadar üretimin hala askıda olduğunu bildirmektedir.

2018’de, tüm aktif ikili kuyulardan elde edilen toplam jeotermal ısı üretimi, ayda yaklaşık 110-160 TJ arasında değişmekte olup, yıllık toplam 3.67 PJth’dir. Bu değer, geçen yıla göre yaklaşık 0,7 PJ daha yüksek (bir yıl önceki JeotermalHaberler makalesinden ilgili yazıya ulaşabilirsiniz).Bu ısıyla birlikte, neredeyse 11 milyon Normal metreküp (Nm3) doğal gaz üretildi. İkili kuyuların çoğu, olgun petrol ve gaz havzalarında tortul rezervuarları kullanmakta ve sonuç olarak, üretilen akışkanın çoğunda çözünmüş gaz bulunmaktadır. Üretim akışkanında yağ izleri sadece bir ikili kuyuda rapor edilmiştir. Birlikte üretilen gaz, akışkan basıncı yüzey tesislerinde kabarcıklanma noktasının altına düştüğü zaman ayrıştırılmaktadır.

Yüzeydeki tipik gaz-su oranları, m3 başına 0.5-1 m3 Nm3 gaz arasındadır. Şube kuruluşları ve Ekonomik İşler Bakanlığı, m3 su başına 3,6 Nm3 gaz ve günde 5 m3 ortak üretilen yağın kaçınılmaz ve ilave izin gerektirmeyen ortak yapım olduğunu kabul etmiştir.

Yıllık rapor şu anda sadece bu bağlantı altında ve Hollanda dilinde mevcuttur; yakında bir nlog.nl web sitesine İngilizce versiyon da eklenecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy