Haberler

Hollanda’nın jeotermal kullanımına yardımcı olmak için mevzuat değişiklikleri planlaması

Westland Sera, Wateringen, Hollanda (Kaynak: Flickr / Jeroen van Luin, Creative Commons)
Cannur Bozkurt 23 Oca 2020

Hollanda'da ısı politikasını desteklemenin bir parçası olarak, hükümet 2020'den sonra jeotermal enerjinin getirilmesi için yeni mevzuat planlıyor.

Bu bahar, Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanı Eric Wiebes, diğer şeylerin yanı sıra sera bahçeciliği için ısı politikasında daha ileri adımlar planladığını açıkladı.

Bu – ülkedeki bahçecilik yayınları tarafından hazırlanan rapora göre – Built Environment Room belgesinin sonuçlarında açıkça görülmektedir. Bu, Enerji ve İklim Anlaşması’nca alınan önlemlerin sonuçlarını ve planlanmasını içermekte.

Bu bahar, Bakan Wiebes, Şubat 2018’de hazırlanan jeotermal kanunlar tasarısının takibini ele alacak. Burada, takip adımlarının ve jeotermal enerjideki durumların ana hatlarını çizecek.

Jeotermal enerjinin geliştirilmesi zordur, çünkü yeraltı riskleri, karar vermeyi oldukça zorlaştırır. Potansiyel deprem riskleri nedeniyle iki kaynak hala Limburg’da durdurulmuş şekilde beklemekte. Wiebes bu konuda belirleyici bir rol oynayabilir. Friesland’da Nuon, Friesland Eyaletinin bölgedeki mineral ekstraksiyonun yarattığı ek koşullara dikkat çekmesinden sonra sera bahçeciliği için jeotermal enerji planlarından vaz geçmeye karar verdi.

Jeotermal enerji yasasında bir değişiklik olacak. Wiebes Maden Yasası’nda değişikliklerin ve jeotermal enerji düzenlemelerinin 1 Ocak 2021 için planlandığını belirtiyor.

Zuid-Hollanda’daki ısı karmaşasının düzenlemesinde, bakanlığın kontrolü ele geçirmesi ve Gasunie’nin uygulamaya dahil edilmesinden sonra daha fazla ilerleme kaydedildiği görülüyor. Bakan, bu aşama için nihai yatırım kararının 2020 ortası için planladıklarını ve 2023’ten itibaren ısı sağlamaya başlama planları olduğunu yazısında belirtti . Bu, Rotterdam’dan Lahey’e bir taşıma boru hattının inşasını ve artık ısının ayrışmasını içermekte. Sera bahçecilik alanlarından ısı ağları daha sonra buna kalıcı olarak bağlanabilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy