Haberler

IGC Türkiye – Özmen-3 jeotermal santraline GeoTHOUR saha gezisi – 8 Kasım 2019

Özmen-3 Jeotermal Santrali, Manisa, Türkiye (kaynak: EGESIM)
Cannur Bozkurt 4 Kas 2019

Bu yılki IGC Türkiye Uluslararası Jeotermal Kongre ve Sergisinin gezisi, Manisa'da 8 Kasım 2019'da, Özmen Holding / Sis Enerji Üretim A.Ş.'nin Özmen-3 Jeotermal Santrali'ne olacak.

Bu yılki IGC Türkiye Uluslararası Jeotermal Kongre ve Sergisinin gezisi, Özmen Holding / Sis Enerji Üretim A.Ş.’nin  Manisa’daki Özmen-3 Jeotermal Santrali’ne olacak. Gezi, EGESİM Grubu, Clemessy ve Atlas Copco’nun desteğiyle gerçekleştirilecek. Etkinliğin web sitesinde IGC Türkiye etkinliği (6-8 Kasım 2019) hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

22,3 MW’lık Özmen-3 Jeotermal Elektrik Santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra, Eylül 2019’da faaliyete başlamıştır. Santralin yapım işi Temmuz 2018’de başlamış, mühendislik, inşaat ve işletmeye açma EGESİM tarafından 13 ay gibi etkileyici bir sürede tamamlanmıştır.

Santralin 13 ay içerisinde tamamlanmasındaki başarı, EGESİM’in santraldeki işlerin her aşamasında müşteri ile yakın işbirliği sayesinde gerçekleşti. Bu aşamalar:

  • Mühendislik
  • Satın alma
  • Kurulum ve
  • İşletmeye açma.

Yukarıdakilerin tümü, proje yönetimi ilkeleri ve araçlarının yakın, düzenli ve karşılıklı olarak uygulanması ile gerçekleştirildi.

Tesisin gelişmesi ve işletilmesinin bir diğer önemli unsuru, yerel ortağın aşağıdakilere dahil olmasıydı:

  • Müşterinin personelinin inşaatın ilk aşamasından itibaren sürekli eğitimi,
  • Mümkün olan en kısa sürede yedek parçaların kolayca bulunabilirliği,
  • Mekanik-elektrik ve otomasyon kesintisi durumunda bakım ekibinin EGESİM tarafından hazır bulunması,
  • Tahmini analizler ve olası operasyonel problemlerin ön görülmesi ile, santralin % 97’den daha fazla bir kapasiteye ulaşması

Özmen-3 jeotermal santrali 70 milyon ABD doları yatırımla geliştirildi ve 40 yıllık bir süre boyunca işletilmek için tasarlandı. Santralin yatırım getirisinin 4.2 yıl içinde olması bekleniyor. Jeotermal rezervuarı değerlendirmek için yapılan kapsamlı bir araştırmaya dayanarak, 120 MW’a kadar bir kullanım potansiyeli olduğu tahmin edilmektedir.

Kurulu kapasite bağlamında, Özmen-3 Jeotermal Santrali Türkiye’nin en büyük jeotermal santralleri arasında 25. sırada yer alıyor. Şehirlerde evler, sanayi, metro, iş merkezleri, devlet tesisleri, çevre ve sokak aydınlatması gibi tüm günlük tüketimler için elektrik sağlayan yıllık 149 MWh kapasiteye sahiptir. Hane tüketimi bağlamında Özmen-3 fabrikası 89.000 konut için yeterli elektrik üretiyor.

Geliştirme ve inşaat sürecinde tüm bileşenlerin başarılı olması ve projenin 13 ay içinde tamamlanmış olması EGESİM’in kaliteli yönetim sistemi sayesinde olmuştur.

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy