Haberler

İsviçre Cenevre’de jeotermal ısıtma projesi için umut veren ilk sondaj sonuçları

Hot water flows at well drilled in Geneva/ Switzerland, June 2018 (Source: Geothermie2020)
Avatar Eren Günüç 12 Haz 2018

İsviçre Cenevre'deki jeotermal ısıtma projesinin ilk sondajında 744 metrelik bir derinlikte 33 C derece sıcaklık ve 50 l/s'lik debi ile ümit verici sonuçlar elde edildi. 2035 yılı hedefleri ise Cenevre'nin ısıtma ihtiyacının % 20'sini jeotermal enerji ile karşılamak.

İsviçre’den bildirilen, GEothermie 2020 programının bir parçası olarak tamamlanan keşif kuyusunun ilk aşaması, Cenevre kantonunda jeotermal ısıtma projesinin keşif aşamasına yönelik tahminleri doğruladı. Sıcak su 744 metre derinlikte 33 C derece olarak bulundu. Sıcak su akiferden  50 lt/sn artezyen olarak üretilmekte.

Cenevre kantonu tarafından yönetilen pilot proje, Cenevre Endüstri İşleri (SIG) tarafından GEothermie 2020 programının bir parçası olarak uygulandı. Plan, 2014’ten bu yana sismik kampanyalarda derlenen teorik verilerin, keşif ile doğrulanması gerektiğiydi. Hedeflenen jeolojik tabaka ve fay modellerinin tahmin edilen konumlarda olduğunu ve su sıcaklığının ve deşarjın ilginç bir aralıkta olduğunu bildirmekte. Bu sondajda ilk hedeflere tam olarak ulaşıldı, hatta su sıcaklığı ve akışı için beklentiler aşılmış oldu.

Département du Territoire (DT) Devlet Meclisi’nden sorumlu Antonio Hodgers ”2035 yılında kantonun ısıtma ihtiyacının % 20’sini jeotermal enerji ile karşılamayı hedefliyoruz.” diyor.

Satigny’nin sondajı, Cenevre Üniversitesi ve bölgedeki orta düzeydeki jeotermal şirketlerin yeteneklerini genişletmesini sağlamıştır. Planlandığı gibi 650 metrede sondaj yapmak yerine, ek bilgi toplamak için 744 metrelik bir derinliğe kadar delinmiştir. Cenevre kantonunun sondajı, doğal kaynakların kullanımı ile ilgili yasaya eşlik edecek düzenlemelerin hazırlanmasında bir referans görevi görmektedir. Kanun, jeotermal enerjinin sürdürülebilir ve kontrollü bir şekilde geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Sonraki sondajlar

Satigny’nin sondajının sonuçları şimdi ayrıntılı olarak analiz edilecek ve daha fazla keşif sondajı yapılmadan önce mümkün olduğunca çok ders çıkarılabilecektir. Ayrıca, GEothermie 2020 programı yeni sismik araştırmalarla çalışmalarına devam edecek. Bunlar, 2018 ve 2019 yıllarında ulusal sınırın her iki tarafında Jura ve Salève arasında ve Fransız makamlarıyla istişare halinde uygulanacak.

Daha fazla bilgi için: www.geothermie2020.ch

Kaynak: EE News (Almanca), EE News (Fransızca), Geothermie2020, ThinkGeoEnergy aracılığıyla