Haberler

İsviçre jeotermal doğrudan kullanım projesi federal fondan 14 milyon dolar aldı

Cenevre Gölü'nde Nyon, İsviçre (kaynak: flickr / patrick_nouhailler, creative commons)
Cannur Bozkurt 20 May 2019

İsviçre'nin Vinzel kentinde planlanan jeotermal ısıtma projesi, 14 milyon CHF (14 milyon dolar civarında) federal fon aldı.

İsviçre’nin Vaud kantonunun Nyon ilçesi Vinzel’de enerji projesi, Konfederasyon’dan (İsviçre federal hükümeti) 14 milyon CHF’den (yaklaşık 13,9 milyon dolar) daha yüksek miktarda bir hibe aldı. Verilen hibenin, bu büyüklükteki bir proje için ilk olduğu bildirildi.

Vinzel’de orta derinlikli jeotermal projesi, Energe fed federal hükümetin yardımını alıyor. Federal Enerji Ofisi tarafından verilen hibenin miktarı, 14 milyon CHF’den fazla. Energe, yaptığı açıklamada, Bern ile böyle bir hibe anlaşması imzalayan ilk İsviçre şirketi olduğunu söyledi.

EnergeÔ Ocak 2018’de SFOE’ye inceleme ve değerlendirme için bir dosya gönderdi. EnergeÔ Vinzel projesinin İsviçre’deki jeotermal kaynakları araştırmak için önemli bir katma değeri var, çünkü Jura’nın eteğinde hidrotermal bir rezervuarı hedefleyen ilk proje olduğu bildirildi.

“Bu proje, Cenevre kantonuna, Neuchâtel kantonuna ve hatta ötesine uzanan bu jeolojik bağlamın potansiyelini ortaya çıkarabilir. Sözleşmeye göre, bu 14 milyon CHF tutarındaki ödeme, projenin ilerlemesine bağlı olarak aşamalar halinde yapılacaktır.”

Bern’den gelen bu destek, projenin dört bölgesel ortağı tarafından memnuniyetle karşılandı: Romande Energie, SEFA, CEIU ve Nyon Şehri Endüstriyel Hizmetleri.

EnergeÔ Vinzel, 2021-2022 yıllarında mevcut planlar altında kapalı jeotermal sıcak su üretmelidir. Bu su, esas olarak Bez’e uzaktan ısıtma yoluyla ısı sağlamak için kullanılmalıdır. Bu CO2 salınımını yılda 4.000 ila 5.000 ton arasında azaltacaktır. Projenin toplam maliyeti 23 milyon CHF (23 milyon dolar) civarında olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy