Haberler

İsviçre Vaud Kantonu, 2050 yılına kadar 20’ye kadar jeotermal santrali planlıyor

Cenevre Gölü'nde Nyon, İsviçre (kaynak: flickr / patrick_nouhailler, creative commons)
Cannur Bozkurt 24 Haz 2019

İsviçre'deki Vaud Kantonu'nda geliştirilmekte olan iki jeotermal proje ile, yerel yönetim 2050 yılına dek 20 kadar jeotermal santralin kurulabileceğini öngörüyor.

İsviçre’de yayınlanan bir haber makalesi, ülkede Vaud Kantonu’nun gelecekteki enerji karışımında jeotermal enerjiyi kullanacağı iddiasına işaret ediyor.

Hükümet, 2050 yılına kadar yaklaşık 20 jeotermal enerji santralinin kantonda kurulacağını tahmin ediyor. Yeni kadastro Vaud Mittelland’da jeotermal potansiyeli olan 43 topluluk listeliyor.

Bu bölgedeki bir çalışmaya dayanarak derin yeraltı suyu kullanım potansiyelinin yılda 350 GWh olduğu tahmin edilmektedir. Devlet Konsey Üyesi Jacqueline de Quattro (FDP) Salı günü Lozan’da yaptığı açıklamada, “Bu kaynak yaklaşık 20.000 haneye enerji sağlayabilir” söyleyerek, Kantonun önemli jeotermal potansiyele ve şimdi onu kullanma araçlarına sahip olmasından memnuniyetini dile getirdi.

Nisan ayında Kanton Parlamentosu tarafından kabul edilen Yeraltı Doğal Kaynaklar Kanunu yürürlüğe girdi. Mekansal Planlama ve Çevre Direktörü medyaya “Bu yasa sayesinde projeleri ele alabiliriz” dedi.

İki proje yolda

Şu anda, kantonda iki proje ileri düzeydedir. Vinzel’de, proje şirketi EnerGEO 2021/2022 tarihine kadar 1500 haneye jeotermal enerji sağlamayı planlamaktadır. Kuyu derinliklerinin 2.200 metre olması öngörülmektedir. Bu kuyu derinlikleri, sırasıyla 2006 ve 2013 yıllarında daha küçük depremlere neden olduğu düşünülen Basel veya St. Gallen’in yarısı kadardır.

AGEPP şirketinin Rhone Vadisi’nin derin yeraltı sularındaki Lavey-les-Bains’deki projesi çok geçirgen kayalardan pompalanacak ve yaklaşık 900 hanenin daimi güç kaynağı için kullanılacak. Projenin 2020 için devreye alınması planlanmaktadır.

Bu iki jeotermal proje İsviçre’de federal bir finansal katkı alan ilk iki projedir. Diğerleri hala geliştirme aşamasındadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy