Haberler

İsviçre’de, Lavey-les-Bains’deki jeotermal proje kamunun değerlendirmesinde

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 4 Oca 2019

İsviçre, Lavey-les-Bains'de bölge halkına ısıtma ve elektrik sağlayabilecek bir jeotermal proje, ilk kamuoyu bilgilendirme oturumunu Şubat 2019'a kadar sürecek olan bir kamuoyu değerlendirimi ile gerçekleştirdi.

İsviçre Federal Enerji Ofisi ve Vaud Kantonu’nun değerlendirmelerinin ardından, Les Bains de Lavey adı verilen popüler bir termal banyo ve spa kompleksinin de olduğu Lavey-les-Bains’deki hidrotermal-jeotermal proje Lavey-Morcles ve Saint-Maurice’de araştırıldı. süreç 4 Şubat’a kadar devam edecek.

Lavey-les-Bains’deki hidrotermal-jeotermal projesi Lavey-Morcles ve Saint-Maurice belediyelerine sunuldu. Kamu değerlendirmesinin 4 Şubat’a kadar devam etmesi ve herhangi bir aksama olmaksızın çalışmaların 2019 sonuna dek başlamış olması öngörülüyor.

2018’de, AGEPP SA (Alpine Jeotermal Enerji Üretimi) kavramı, İsviçre Federal Enerji Ofisi (SFOE) ve Vaud Kantonu tarafından atanan iki uzman grup tarafından derinlemesine bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Danışan taraflar, sondajın tamamlanması ve jeotermal enerjiyi geliştirmeye yönelik yüzey tesislerinin inşası için olumlu bildirimde bulundular. Ek olarak, temel kayaçların kullanımı için Valais yetkilileri ile koordinasyon yürütülmektedir.

Bir hatırlatma olarak, proje 110 santigrat derece, 40 l/s akış hızında akışkan almak için maksimum 3.000 metre derinliğe kadar sondaj işlemini içermektedir. Böylece toplanan enerjinin geliştirilmesi, yılda 4.2 milyon kWh elektrik üretmeyi ve 900 haneye eşdeğer elektrikle birlikte jeotermal su ve termal enerji ile Les Bains de Lavey’deki banyo tesislerine jeotermal su ve termal enerji temin etmeyi amaçlamaktadır. Uzun vadede, atık ısının, özellikle bölgesel ısıtma şebekelerinde kullanılması hedeflenmektedir.

16 Kasım’da gerçekleşen Lavey-Morcles ve Saint-Maurice bölge halkı bilgilendirme toplantısı, yüzün üzerinde katılımcıyı biraraya getirdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy