Haberler

İsviçre’nin Cenevre kentinde jeotermal ısıtma projesi için ikinci kuyu sondaj çalışması

Geothermie 2020 projesinin şematik genel görünümü, Cenevre / İsviçre (kaynak: Geothermie 2020)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Cenevre kantonu ve Services Industriels de Genève (SIG) şu anda İsviçre'de Cenevre'de Geothermie 2020 programı kapsamında yapılan ikinci araştırmanın sondajını üstleniyor.

Geothermie Schweiz tarafından bildirildiği üzere, İsviçre jeotermal birliği, Cenevre kantonu ve Services Industriels de Genève (SIG) şimdi Geothermie 2020 programı kapsamında yapılan ikinci araştırmanın sondajını üstleniyor. İkinci sondaj, ilk keşif kuyusunun açılmasından bu yana geçen bir yıldan uzun bir süre sonra gerçekleşiyor. İkinci kuyu, ilk kuyudan daha derin olan 1,100 metre derinliği hedefleyecektir.

Kantondaki jeolojik koşullar umut vericidir ve Geothermie 2020 programının bir parçası olarak araştırılmaktadır. 2018’de Satigny’deki ilk keşif kuyusu çok başarılı oldu ve saniyede 50 litreden fazla debiyle 420 ila 744 metre derinlikte 33 santigrat su üretti.

Lully’deki ikinci kuyunun güneyden sadece birkaç kilometre uzakta olmasına rağmen, kalker tabakalarındaki şüpheli fay zonları biraz farklıdır. İkinci keşif kuyusu, bu yerin jeotermal kullanım için eşit derecede uygun olup olmadığını belirleyecektir. Bu kuyu 1.100 metreye kadar derinliğe ulaşmak içindir.

Satigny’deki ilk kuyunun sondaj deneyiminden yararlanmak için aynı teçhizat ve ekipler kullanılacaktır. İkinci pilot projenin teknik ve idari alandaki deneyimleri gelecekteki sondaj çalışmalarına fayda sağlayacaktır. Seçilen sondaj kulesi tipik olarak daha derin kuyular için kullanılan ekipmandan çok daha hafiftir ve sondaj sahasının nihayetinde geleneksel bir inşaat sahasından neredeyse hiç farklı olmadığı gerçeğine katkıda bulunur.

Cenevre şu anda enerji ihtiyacının yüzde 90’ından fazlasını kanton dışından sağlıyor ve fosil yakıtların payı yüzde 75 civarında. Fosil yakıtların payını düşürmek için Cenevre, yerel kaynak jeotermal enerjisine diğer şeylere güveniyor. Amaç, 2035 yılına kadar Cenevre kantonundaki ısıtma enerjisinin yüzde 20’sini jeotermal enerji ile elde etmektir.

GEothermie 2020 projesi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy