Haberler

İtalya’da “yenilenebilir”den çıkarılan jeotermal enerji için korkular başladı

Bagnore 3 santrali, Tuscany, Italya (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Kas 2018

İtalyan hükümeti jeotermal enerjiyi "yenilenebilir enerjiden" hariç tutuyor; Toskana / İtalya'daki bölgesel ekonomi ve İtalya'daki jeotermal topluluğu için gelecekteki yatırımlar risk altına giriyor.

Yıkıcı bir hareket ile, İtalyan hükümeti jeotermal enerjiyi “yenilenebilir enerjiden” hariç tutuyor; Toskana / İtalya’daki bölgesel ekonomi ve İtalya’daki jeotermal topluluğu için gelecekteki yatırımlar risk altına giriyor.

İtalya’dan bu hafta bildirilen haberlerde, hükümetin jeotermal enerjiyi “yenilenebilir enerjiler kategorisinden” çıkarmaya karar vermesinin ardından, Toskana ve İtalya’daki jeotermal topluluk ve belediyelerde ciddi bir endişe oluştu. Jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kararnamesinden yararlanan yerel yetkililer için bir istihdam ve ekonomik girdi kaynağıdır.  Peki şimdi ne olabilir?

“Hükümete itirazları iletmeyecek olursak, Enel (ve diğer jeotermal şirketler) bölgedeki yatırımı azaltacak, tüm jeotermal belediyeler için çok üzücü bir dönem olacaktır.” Bunlar Monteverdi belediye başkanının tahminleri. Carlo Giannoni, Pomarance belediye başkanları, Martignoni ve Castelnuovo Val di Cecina, Ferrini ile temasa geçti ve neredeyse aynı değerlendirmeler iletildi. Giannoni: “Bugüne dek verilen teşvikler Enel’in kaynaklarını yeni ve önemli yatırımlar için destekledi, şimdi jeotermal alanda yaşamı iyileştirmeyecek bir değişiklik var; Örneğin, Piancastagniaio belediyesinde Amiata’daki yeni bir tesisin projesi, mevcut elektrik santrallerine kıyasla havaya altıda bir emisyonu azaltma kapasitesine sahip yeni teknolojilerle donatılabilir” açıklamalarında bulundu.

Demokrat  Pisa Parti’nin yeni eyalet sekreteri Massimiliano Sonetti, tüm üyelere açık bir mektup kaleme alarak karara itiraz etti. Sonetti mektubunda: “Seçim kampanyasındaki bayrak gemileri arasında çevreyi de koruyan Cinquestelle liderliğindeki İktisadi Kalkınma Bakanlığı, teşvik planını ertelemeyi tercih etti. Bu seçimin ilk etkileri kesinlikle jeotermal enerjinin stabilize bir çalışma alanı olduğu Val di Cecina’da olacaktır.” dedi.
Bu arada, ufukta yeni kara bulutlar da belirmeye başladı. Sonetti, “Bölge’de, jeotermal yasa için PD Marras’ın ana şirketi tarafından desteklenen yeni bir yasa üzerinde çalışıyoruz, ancak ön sırada Monteverdi de dahil olmak üzere diğer belediyeler bu taslağa şiddetle karşı çıkıyor.” diye belirtti.

Gelecek hafta Giannoni ve diğer belediye başkanları, yeni projenin en tartışmalı konularını tartışmak ve aynı zamanda jeotermal hakkındaki mevcut ilkeleri değiştirmek için hükümete nasıl yaklaşacaklarını belirlemek için Floransa Bölgesi’nde bir araya gelecekler.  Giannoni, karara ilişkin atılacak adımların kolay olmayacağının altını çizerek “çevre temsilcilerinin  çok az sesi var ve öte yandan Cinquestelle’nin yaklaşımının bizim adımıza olumsuz olacağını düşünüyoruz.” dedi

Kaynak: ThinkGeoEnergy