Haberler

İtalyan yatırımcılar Hırvatistan’daki jeotermal yatırımlara ilgi gösteriyor

İnşaat sırasında Velika Ciglena jeotermal tesisi (kaynak: Helb.hr)
Cannur Bozkurt 6 Oca 2020

İtalyan enerji ve mühendislik grubu Saipem, Hırvatistan'daki jeotermal kalkınma yatırımlarına ilgi gösteriyor.

Hırvatistan Hidrokarbon Ajansı tarafından bildirildiği üzere, İtalyan Saipem şirketi Hırvatistan’daki jeotermal enerji gelişimine yatırım yapmaya ilgi duyduğunu ifade etti.

Ajans, ülkedeki üç potansiyel jeotermal proje lokasyonu için teklife davet etmeyi planladığını da belirtti.

Daha önce İtalyan petrol şirketi ENI’nin kardeş şirketi olan İtalyan mühendislik ve enerji şirketi Saipem, Ajansla görüştü ve ilgisini belirtti.

Ajans Yönetim Kurulu başkanı Marijan Krpan, Hırvatistan pilot jeotermal projesi Velika Ciglena’ya dikkat çekti.

Krpan, “Büyük jeotermal potansiyele sahip bir ülke olarak tanındık ve bunu etkinleştirmek için atılan adımlar son 12 ay içinde ilk sonuçları veriyor.” dedi.

Saipem, Güney Amerika’daki ilk jeotermal enerji değerlendirme projesini geliştiriyor ve Saipem yetkilisi Paolo Carrera, Hırvatistan’ın bir sonraki adım olarak kabul edildiğini söyledi.

Yenilenebilir kaynaklardan küresel enerji üretiminin 2040’a kadar olan dönemde yıllık % 2.3 civarında büyüyeceğini ve Saipem’in bu süreçte önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Hırvatistan’da kabul edildi jeotermal potansiyel için Saipem gibi bir şirket bu kaynakların geliştirilmesinde potansiyel iyi bir ortak olabilir.

Total Croatia News’ün haberinde Hidrokarbon Ajansı’nın jeotermal enerji kaynaklarının yönetimi ve geliştirilmesi için yeni modellerin geliştirilmesi ve tanımlanması konusundaki çalışmalarına da devam ettiği söyleniyor.

Şimdi üç jeotermal alan için teklif verilmesi planlanıyor – Merhatovec (Medimurje İlçesi), Pcelic (Virovitica-Podravina İlçesi) ve Ernestinovo (Osijek-Baranja İlçesi). Belirtilen bölgelerin tahmini sıcaklığının, jeotermal enerji üretimi için uygun olan 140 dereceyi aştığına inanılmaktadır.

Pcelic’in jeotermal alanının, 5.000 metreden daha fazla bir derinlikte 207 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Ajans, 2018 yılından bu yana, enerji üretimi amacıyla jeotermal suyun keşfi ve değerlendirilmesi için alanların tahsisi için beş teklif yayınladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy