Haberler

İzlanda ve Hindistan, jeotermal işbirliği konusunda yeni bir anlaşma imzaladı

Signing of the MOU between Iceland and India in Ahmedabab (Source: India)
Eren Günüç 5 Şub 2018

Geçtiğimiz ay düzenlenen bir törenle İzlanda ve Hindistan, Hindistan'daki Jeotermal Kalkınma konusundaki işbirliğini, Iceland GeoSurvey (ÍSOR) ile Jeotermal Enerji Mükemmellik Merkezi (CEGE) arasında bir Mutabakat Zaptı ile yeniledi,

Ocak 2018 ortasında İzlanda’dan bir heyet, jeotermal konularda işbirliğini görüşmek üzere Hindistan’ı ziyaret etti. Jeotermal sektöründeki işbirliğini güçlendirmek amacıyla, Ahmendabad’da, Jeotermal Enerji Mükemmellik Merkezi olan ÍSOR ile CEGE arasında bir mutabakat anlaşması imzalandı.

İzlanda heyetinde; ÍSOR’dan Bjarni Richter ve Ólafur G. Flóvenz, Verkís’den Gunnar Ingi Gunnarsson, UNU-Jeotermal Eğitim Programından Ingimar Haraldsson ve İzlanda Ulusal Enerji Otoritesi Genel Müdürü Guıni Jóhannesson’dan oluşuyordu. Delhi’deki İzlanda Büyükelçiliği ziyareti organize etti. Gezinin amacı bir yandan Hindistan ile İzlanda ve Hindistan arasındaki uzun zamandır beklenen işbirliğinin jeotermal sektördeki olanaklarını tartışmak üzere bir araya geldi; diğer taraftan Pandit Deendayal Petroleum University tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Jeotermal Enerji Konferansı’na katınıldı.

Hindistan’da jeotermal enerji, çoğunlukla düşük ve orta sıcaklıktaki  yaklaşık 300 yerde tespit edilmektedir. En umut verici alanların, ÍSOR’un daha önce bir Norveç kuruluşu tarafından finanse edilen küçük bir kalkınma projesinde çalıştığı Himalayalar’da olduğu düşünülmektedir. Dahası, Orta Hindistan’daki Tattapani bölgesi jeotermal açıdan önemli kabul ediliyor.

Ahmedabad, Hindistan’daki Gujarat eyaletinin en büyük kentidir. Hindistan’ın 5.6 milyon nüfusu ile beşinci büyük kentidir. Petrol endüstrisinde uzmanlaşmış iyi donanımlı bir mühendislik bölümü olan Pandit Deendayal Petroleum University, jeotermal enerji konferansını düzenleyen Jeotermal Enerji Mükemmellik Merkezi (CEGE) ‘ne ev sahipliği yapıyor.

Konferansta Büyükelçi Şorir Íbsen de dahil olmak üzere İzlanda delegasyonu sunum yaptı. Konferansta Hindistan’daki jeotermal enerjinin durumunu vurguladı.

Yukarıdaki fotoğraf Dehli’deki İzlanda Büyükelçiliği tarafından konferansta iki ülke arasındaki jeotermal işbirliği konusundaki mutabakat zaptının imzalanmasını göstermekte.

Kaynak: ISOR, ThinkGeoEnergy aracılığıyla