Haberler

İzlanda’da yenilenen Bjarnarflag jeotermal santrali tam üretime başladı

Yenilenmiş Bjarnarflag jeotermal enerji santrali, İzlanda (kaynak: Landsvirkjun)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Green Energy Geothermal, İzlanda'da yenilenen Bjarnarflag jeotermal santralinin üretime geçtiğini bildirdi. Yenilenen santral aynı buhar çıkışını kullanırken, eski santralden 2 MW daha fazla olarak, 5 MW enerji üretiyor.

Dünyanın ilk anahtar teslim flaş tipi modüler jeotermal kuyu santralleri sağlayıcısı olan İzlandalı Green Energy Geothermal (GEG), Bjarnarflag jeotermal santraline 5 MW’lık bir türbin-jeneratör paketi tedarik etme ve kurma sözleşmesinin başarılı bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

GEG, İzlanda’daki ulusal enerji şirketi Landsvirkjun tarafından şantiyede teslim edilecek, kurulacak ve devreye alınacak yedek bir geri basınç türbini ve jeneratörü tasarlama, üretme ve tedarik etme sözleşmesi imzalamıştı.

İlk olarak 1934 yılında Birleşik Krallık’ta bir şeker fabrikasında faaliyete geçen önceki ekipman, 1969’da İzlanda’daki Mvatn Gölü’ndeki enerji üretimi için jeotermal enerjiden faydalanmak için kuruldu. Mart 2019’da başlayan ve ardından eski ekipmanın çıkarılmasıyla santralin yenilenmesinde, yeni bir türbin-jeneratör paketi ve yeni elektrikli ekipman kuruldu. Yenilenen santralin testine Nisan 2019’da başlandı ve son testler bu sonbaharda gerçekleştirilerek, santral tamamen işletime girdi. Yenilenen santralin üretime başlaması ile bölgede elektrik arz güvenliği artırıldı.

Yeni santralde, aynı miktarda buhar kullanımına rağmen elektrik üretim kapasitesinde 2 MW artış gerçekleşti. Yeni bir işletme lisansının yanı sıra yenilenmiş bir elektrik santrali ve jeotermal kaynak kullanım lisansı verildi. Böylece, Bjarnarflag’da enerji üretiminin geleceği yakın gelecek için garanti altına alınmış oldu.

Bjarnarflag santrali, İzlanda’nın kuzeyinde Krafla jeotermal sahasının yakınında bulunmaktadır ve 1969’dan bu yana yerel ekonomiye yalnızca yerel enerji talebiyle değil, aynı zamanda yerel ısıtma arzı ve doğa banyoları için sıcak su sağlayarak önemli bir katkı koymuştur.

Konuya ilişkin açıklama yapan GEG Genel Müdürü Sigthor Jónsson: “İzlanda’daki Bjarnarflag tesisinin çalışmaya başladığını görmekten gurur duyuyoruz. Sözleşmenin tamamlanması ve çalışmamız, Kenya’daki Olkaria buhar sahasında KenGen’e 15 modüler jeotermal kuyu santralinin teslim edilmesinin ardından, Kenya dışındaki ilk sözleşmemiz olduğu için GEG için bir kilometre taşıdır. Jeotermal uzmanlığımızı ve özellikle jeotermal alanındaki önde gelen ülkelerden biri olan İzlanda’da çalışmamızı sağlamak bizim için bir onurdur. Başarılı bir geri basınç ünitesi teslimatı ve kurulumuyla, küçük ölçekli jeotermal santraller için çözüm teklifimizi flaş bazlı türbin jeneratör paketlerinin ötesine genişlettik.” dedi.

GEG, jeotermal modüler santral teknolojisinde bir öncüdür. EPC / anahtar teslimi bazında sunulan GEG’in çözümü, kısa bir süre için sahada görevlendirilen, modülleri kullanarak jeotermal enerji geliştirmeye yönelik bir yaklaşım ve sermaye maliyetinde ve proje riskinde düşüş sağlayarak yatırımda daha hızlı geri ödeme sağlar. Şirket, tekli veya ikiz türbin kurulumlarında 3,5 MWe ila 10 MWe arasında santral büyüklüğü sunmaktadır. GEG, 2011’den bu yaba toplam kurulu gücü 86 MWe olan 16 adet jeotermal enerji santralini başarıyla kurmuş ve teslim etmiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy