Haberler

İzlanda’daki jeotermal enerji öncüleriyle yapılan röportaj videoları

Miki Plichta at the Hellisheidi geothermal power plant, Iceland (source: M. Plichta)
Eren Günüç 6 Şub 2018

Slovakya'dan Miki Plichta İzlanda ziyareti sırasında çeşitli jeotermal enerji öncüleriyle görüştü. Paylaşılan videolarda Hellisheidi Jeotermal Santrali, Hveragerdi'deki "Earth Kitchen" Dünya Mutfağı, Fridheimar Seraları ve Gizli Lagün Jeotermal Banyosu hakkında bir çok şey öğrenebilirsiniz.

Slovakya’dan gelen genç bir adam Miki Plichta, İzlanda’daki jeotermal enerji gücü ile çalışan santrallerdeki öncülerle görüştü.

Röportajlar, İngilizce altyazıları ile birlikte düzenlenmiştir. Görüşmelerin yazarı Miki Plichta, ayaklarımızın altındaki enerjinin daha güçlü bir marka değeri kazanması gerektiğine inanıyor. Jeotermal İzlanda’nın kanıtladığı endüstri topluluğunda, özellikle de ülkesi Slovakya’da anlamlı bir etki yapabileceğini ümit ediyor.

Halen, madencilik endüstrisinde uzun zamandan beri desteklenen Slovakya, kömür tüketimine odaklı bir ülke ve ne yazık ki jeotermal enerji uygulamalarının algılanışı, kaplıcaların ve sağlıklı yaşam merkezlerinin kapsamı ile sınırlıdır. Jeotermal enerji, Slovakya’daki kömür geçişinde yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Slovakya halkı jeotermal güç ve kullanımı hakkında çok az şey biliyor.

İzlandalıların ifadeleri farklı bir hikaye anlatıyor. 4 röportaja serbestçe erişebilir ve bu alandaki tartışılmaz öncülerle tanışabilirsiniz.

Hellisheidi Power Station | Geothermal energy Interview
https://youtu.be/CGyUXNDGR10

 

Earth Kitchen | Geothermal Energy Interview

https://youtu.be/MwjgH_jspbU

 

Greenhouse | Geothermal Energy Interview

https://youtu.be/JYo1hNRys6E

 

Lagoon | Geothermal Energy Interview

https://youtu.be/N-LXPC7WKLI

Jeotermal enerjiyi tanıtmak için videoları dünyayla paylaşan Miki Plichta’ya teşekkür etmek isteriz. Miki ile  bu bağlantıyla LinkedIn’den temasa geçebilirsiniz.

Kaynak: Miki Plichta, ThinkGeoEnergy aracılığıyla