Haberler

İzlanda’daki jeotermal gücü kullanan Bitcoin Madencileri “Yeni Altına Hücum”

Bitcoin farm computers, Keflavik/ Iceland (source: AP/ YouTube, screenshot)
Eren Günüç 12 Şub 2018

Soğuk iklimi, jeotermal ve hidroelektrikten üretilen ucuz yenilenebilir enerjisi ile İzlanda, kripto para ve bitcoin madencileri için oldukça ilgi çekici bir yer haline geliyor.

İnternette yayınlanan ve hızla yayılan bir makaleye göre İzlanda’daki Bitcoin madenciliği nedeniyle İzlanda’da enerji talebinin hızla arttığını gösteriyor. Bu İzlanda ve Bitcoin için yeni bir  “Yeni Altına Hücum” olabilir.

Makale, İzlanda’da sanal para birimi madenciliğine ilginin arttığını bildiriyor. Enerji tüketiminin bu yıl iki katına çıkabileceği söyleniyor olması, bugün hali hazırda 50 MW’a yakın kurulu güç kapasitesinin yalnızca güçlü bilgisayarları çalıştırmak için çalıştığı anlamına geliyor.

Bitcoin fiyatının son zamanlarda patlamasıyla bitcoine olan ilgi de arttı. Şu an sadece İzlanda’nın uluslararası havalimanı Keflavik yakınlarında faaliyet gösteren üç Bitcoin Madencilik işletmesi var.

Dolayısıyla, ülkenin elektrik enerjisinin % 30’u jeotermal enerjiden geliyor ve ülkenin jeotermal kaynakları bitcoin madenciliği için de kullanılıyor.

Muhtemelen bu bilgisayar çiftliklerinin İzlanda’da olmasının ana nedeni makinelerin daha ucuza soğutulmasını sağlayan iklimi ve jeotermalden üretilen ucuz elektriği.

Etrafında çok fazla personel olmaksızın çalışan bu bilgisayarlar, İzlanda’daki bu yeni endüstriyi tetkikleyebilir. Tabiki bununla birlikte yeni Bitcoin madenciliğine özel yeni vergiler dayatmayabilir mi soruları da akla gelmiyor değil.

Kaynak:  Decatur Daily (AP), ThinkGeoEnergy aracılığıyla