Haberler

Japonya’da jeotermal gelişim küçük ölçekli projeler tarafından canlı tutuluyor

The Power+ unit of Electratherm on site in Beppu, Japan (source: Electratherm)
Eren Günüç 11 Mar 2018

100 kW civarındaki küçük ölçekli projelerin geliştiricisi, Oita Eyaletindeki Beppu'daki vaka çalışmalarının gösterdiği gibi gelişmenin mümkün ve başarılı olduğunu gösteriyor.

Muhteşem kaynaklara ve potansiyele rağmen, Japonya, jeotermal projelerin geliştirilmesi için Fukushima nükleer kazasından sonra yenilenebilir enerji için gelişen ivmeyi ne yazık ki kullanamamıştır.

Ülke, satış için uygun tarifeler getirdi ve milli parkların yakınında gelişmeyi  mümkün kıldı, ancak büyük atak hiç gelmedi. Jeotermal gündemi zorlayan bireysel geliştiriciler var. Tarifeler ile desteklenen, küçük ölçekli jeotermal enerji santralleri, örn. Oita Eyaleti’nde Beppu’da yoluna devam ediyor.

Christian Science Monitor tarafından yayınlanan bir makalede, Sanko Electric firmasının Reno / Nevada merkezli ElectraTherm tarafından jeotermal kaplıca işletmesinin yanında 70-100 kW güç üretmek için küçük bir birim satın aldığı Beppu’dan bir örnek verilmiştir.

Frost & Sullivan tarafından hazırlanan bir raporda, bu küçük ölçekli jeotermal gelişme ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Onsen sahipleri ve diğerlerinin genel muhalefetine rağmen, jeotermal enerji üretimi nedeniyle doğal kaplıcalar kuruyabilirdi, bu küçük ölçekli projeler geliştirildi… hatta uluslararası yatırımcı Thai Lux Enterprises’ın gösterdiği ilgi büyük ölçüde arttı.

Kaynak: Christian Science Monitor, ThinkGeoEnergy aracılığıyla