Haberler

Japonya’da Petrol Toptan Satış Şirketi, jeotermale yatırım yapmayı düşünüyor

Beppu Hells torii (Kaynak: Flickr, BİDB - Chris Gladis)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 10 Nis 2019

Petrol ürünleri için zorlu olan pazar karşısında, yeni birleşen Idemitsu ve Showa Shell petrol toptan satış şirketi jeotermal ve diğer yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı düşünüyor.

Japonya’daki en büyük petrol toptancılarından ikisi olan Idemitsu Kosan ve Showa Shell Sekiyu, geçtiğimiz Pazartesi günü birleşme ilan ettiler. Birleşme ile oluşan şirket, Japonya’da JTXG Holdings’in ardından en büyük ikinci petrol toptancısı oldu. Mevcut piyasa zorlukları karşısında, yeni firma, yenilenebilir enerjiye yatırımları içeren bir portföy oluşturmaya çalışıyor.

Idemitsu, Showa Shell’in ana şirketi oldu, ancak yeni firma her iki marka adını da benzin istasyonlarında koruyacak. Birleşme, otomobil sahipliğine olan ilginin azalmasının ve elektrikli araçlara doğru kaymanın benzin talebinin düşmesine neden olduğu bir zamanda gerçekleşti.

Pazardaki ilişkilerini korumak için birleşen firmalar yeni işletme geliştirmeyi planlıyor. Bu planlar güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji yatırımlarını içermekte. Şirket ayrıca yurtdışında petrol rafinerileri kurmayı ve yeni kimyasal ürünler geliştirmeyi planlıyor.

Bazı gözlemciler birleşmenin sektördeki rekabeti azaltacağını, benzin ve diğer petrol ürünleri fiyatlarındaki düşüşün daha az olacağını belirtti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy