Haberler

Jeotermal akışkan, tarımsal sulamada alternatif kaynak olabilir mi?

Prof. Dr. Nalan Kabay danışmanlığında yapılan seminerden bir görüntü (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 19 Tem 2019

Prof Dr. Nalan Kabay danışmanlığında, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nce düzenlenen seminerde “Tarımsal Sulamada Kullanım İçin Jeotermal Suyun Membran Proseslerle Arıtımı” konulu sunum yapıldı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü Seminer Salonu’nda düzenlenen ve  danışmanlığı Prof. Dr. Nalan Kabay tarafından yapılan seminerlerde sunumlar Kimya Mühendisliği Bölümü doktora öğrencileri Kimya Yüksek Mühendisi Yakubu A. Jarma ve Kimya Yüksek Mühendisi Esra Altıok tarafından verildi.

EÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Kimya Yüksek Mühendisi Yakubu A. Jarma “Tarımsal Sulamada Kullanım İçin Jeotermal Suyun Membran Proseslerle Arıtımı” konulu sunumuna ilişkin projenin TÜBİTAK Projesi kapsamında olduğunu ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte ortaklaşa yürütüleceğini söyledi.

Projenin amacını jeotermal suların arıtılıp tarım arazilerinde kullanılabilecek hale getirilmesi ve bu kalitedeki suyun da bizzat tarlada tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılması olacağını belirten Jarma sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekleştirilecek olan projemiz Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortak çalışmalar neticesinde hayata geçecek. Ben daha önceki yüksek lisans tez çalışmamda da atıksuların membran filtrasyon yöntemleriyle arıtılıp tarım arazilerinde kullanılabilmesini incelemiştim”.

“Pilot sistem bu yaz döneminde İzmir Jeotermal A.Ş.’de kurulacak”

Jarma, pilot projenin, İzmir Jeotermal Isı Merkezi’nde planlandığını, sistemin döneminde kurulacağını, çalışmaların ise sonbaharda başlayacağını belirtti. Optimum koşullarda istenilen kalitede sulama suyu elde edildiğinde Ziraat Fakültesinden araştırma grupları tarımsal sulama çalışmalarına bahar döneminde başlayacak.

Kimya Yüksek Mühendisi Esra Altıok ise “Ardışık Ters Osmoz (RO)- İyon Değiştirme Yöntemiyle Jeotermal Sudan Bor Giderimi” sunumunda bir yıldır Polonya ile ortaklaşa yürütülen TÜBİTAK destekli ikili projemiz kapsamında bilgi verdi. Jeotermal sudan bor ve arsenik giderilmesi ile ilgili doktora tezi çerçevesinde bir araştırma çalışması yürüttüğünü belirten Altıok, çalışmada iyon değiştirme yöntemini uygulamak için araştırmalar yaptığını, Ters ozmos uygulandığında jeotermal sulardan bor ve arseniğin termal sulardan ne düzeyde giderilebildiğini araştırdığını anlattı. Altıok ayrıca hem ticari bor seçimli iyon değiştirici reçineleri hem de yeni nesil bor seçimli iyon değiştirici reçineleri jeotermal sulardan bor ve arsenik giderimi için kullanarak performans karşılaştırması yapmakta olduğunu söyledi.

Kaynak: Medya Ege