Haberler

Jeotermal araştırmacılar için ücretsiz çevrimiçi / online kurslar

Library computers (source: flickr/ UTC Library, creative commons)
Eren Günüç 23 Şub 2018

Raymi Castilla'nın paylaştığı bu harika yazı, internette jeotermal araştırmacılar için ücretsiz çevrimiçi kurslar hakkında genel bir bakış sunmaktadır.

LinkedIN’de Raymi Castilla tarafından paylaşılan bir yazı ile  jeotermal araştırmayla ilgili ücretsiz çevrimiçi kurslar hakkında harika bir genel bakış yayınladı. Raymi’nin izniyle bunu sizinle paylaşıyoruz.

MIT OpenCourseWare (OCW) – https://ocw.mit.edu

OCW, MIT konularının öğretilmesinde kullanılan malzemeleri Web’de kullanıma açıyor.

Şimdiye kadar bulduğum en kapsamlı ve kullanışlı katalog. Bütün kurslar ücretsizdir. Konferansların videoları yok, ancak slaytlar ve okumalar indirilebilir. Çoğu derste egzersizler, testler ve sınavlar da mevcut. Jeotermal araştırmacılar için en yararlı bulduğum derslerden bazıları:

OpenLearn – http://www.open.edu

Bu, Açık Üniversite İngiltere’den ücretsiz öğrenme bölümüdür. Çoğu konu kısa bilgi verici derslerdir ancak bunları çok eksiksiz ve iyi yapılandırılmış buluyorum. Kontrol etmeye değer Jeotermal Enerji için özel olarak bir tane ders var.

Stanford Online – http://online.stanford.edu/

Çoğu ücretsiz dersler, tüm görevler tamamlandığında Başarı Bildirimi verir. En sevdiğim ve jeotermal araştırmaya en çok başvurulan yer Reservoir Geomechanics‘dir ancak yararlı olabilecek başka birçok konu da var.

Open Yale Courses – http://oyc.yale.edu

Jeotermal enerji üzerine 45 dakikalık bir video konferans ile “Atmosfer, Okyanus ve Çevre Değişimi”“The Atmosphere, the Ocean, and Environmental Change” başlıklı ücretsiz ve çok kapsamlı bir ders var.

Open Yale Courses (OYC), seçilen Yale College kurslarından internete ücretsiz olarak derslere ve diğer materyallerini sağlar.

Web, jeotermal araştırmacılar tarafından kullanılabilecek ücretsiz kaynaklarla doludur. Kendimi sadece ücretsiz çevrimiçi kurslar olarak sunulanları listelemek için sınırladım. Diğer faydalı kaynakları biliyorsanız, buradaki yorumlarınızda paylaşın.

Bu metin ilk olarak Raymi Castilla tarafından LinkedIn’de yayınlandı ve burada tekrar onun iziniyle ve onun ağzından yayınlandı. Raymi’ye Teşekkürler.

Kaynak: Raymi Castilla via LinkedIn, ThinkGeoEnergy aracılığıyla